Borsa Yorumları

Enerjiye Olan Talebin Artması Hangi Temettü Şirketlerini Olumlu Etkileyecek?

June 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Enerjiye Olan Talebin Artması Hangi Temettü Şirketlerini Olumlu Etkileyecek?

Neil Kalton liderliğindeki Wells Fargo analistlerine göre; yapay zekâ, üretim ve elektrifikasyon önümüzdeki yıllarda ABD’de elektrik talebini gözle görülür bir şekilde artıracak.

15 yıllık nispeten sabit enerji talebinin ardından Wells Fargo, 2030’a kadar yıllık 2,6%’lık bir bileşik büyüme oranı ve 2050’ye kadar ise 80%’lik bir büyüme öngörüyor.

Kalton’un ekibi 30 Mayıs tarihli yayınlanan bir raporda şunları yazdı: “ABD elektrik talebinin 2023’teki 4.000 TWh’den 2050 yılına kadar 7.300 TWh’ye çıkacağını tahmin ediyoruz. Sürdürülebilir üretim hedeflerini göz önünde bulundurarak, rüzgar ve güneş enerjisinin 2050 yılına kadar güç arzının yaklaşık 65%’ini oluşturacağını öngörmeye de devam ediyoruz.

Bu gelişmeler, bir grup şirket için de iyiye işaret ediyor ve Wells Fargo, uzun vadede güç trendi üzerine “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendirilen hisselerden bazılarına dikkat çekti:

  • Duke Energy (DUK)
  • Entergy (ETR)
  • Constellation Energy (CEG)
  • NextEra Energy (NEE)
  • NRG Energy (NRG)

Duke Energy, Wells Fargo’nun “yüksek büyüme alanlarındaki dikey entegre elektrik hizmetleri” kapsamında önerileri arasında ilk sırada yer alıyor.

Duke’un; “Carolina Kaynak Planı” adını verdiği, daha temiz enerji sağlamayı amaçlayan 90 milyar dolardan fazla yatırımı var. Plan, gelişmiş nükleer ve doğal gaz gibi isteğe bağlı kaynakları, sayısı giderek artan tamamlayıcı yenilenebilir kaynaklarla dengelemeyi amaçlıyor. 

Wells Fargo analistleri yayınladıkları notta; “Carolina Kaynak Planı, 2038 itibarıyla, 2024’e kıyasla esas olarak imalat/endüstriyel ve nüfus artışının (sırasıyla 1,5% ve 1,4% CAGR) etkisiyle 35 GWh’lik bir yük artışı öngörüyor.” ifadelerini kullandı. 

Duke hisseleri şimdilik yılbaşından beri 6,6% artış gösterdi ve hissenin temettü getirisi de 4% oldu.

Yenilenebilir enerji şirketi NextEra ise analistlerin; rüzgar, güneş ve pil depolama dahil olmak üzere temel ürünlere yönelik “artan talepten yararlanmak için iyi bir konumda” olduğunu söylemesi nedeniyle Wells Fargo’nun da gözünden kaçmadı.

Ayrıca NextEra Energy’nin yan kuruluşu Florida Power & Light aracılığıyla 10 yıllık planı da Wall Street’in dikkatini çekiyor. Analistler bu planın, özellikle 21.000 megavatlık güneş enerjisi kapasitesi kurulumu ve 4.000 megavatlık pil depolamasının yanı sıra kömürün kullanımdan kaldırılmasını gerektirdiğini söyledi.

Analistler, “Müşterilere sunulan güneş enerjisi ve nükleer yakıt karışımının; 2023’te 27%’den 2033’te yaklaşık 56%’ya çıkması öngörülüyor” diye de sözlerine ekledi.

Analistlerin öne çıkardığı şirketler arasında Constellation Energy de yer aldı. 

Şirket, 0,7% gibi mütevazı bir temettü getirisine sahip olsa da hisseler 2024’te 78% artış gösterdi. Bu yılın başlarında Constellation Energy, temettüsünü 25% artırma planını duyurmuştu ve ayrıca 1 milyar dolarlık hisse geri alımlarına da başladı.

Geçtiğimiz yıl Constellation, şirketin Virginia’daki veri merkezlerinden birine güç sağlamak için Microsoft ile bir anlaşmaya da vardı.

Wells Fargo analistleri şirkete yönelik; “hisse senedi fiyatının bir düzeyde iyimserliği yansıttığını ancak daha fazla performans gösterebileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Enerjiye Olan Talebin Artması Hangi Temettü Şirketlerini Olumlu Etkileyecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC