BIST Şirket Haberleri

Enerjisa Enerji (ENJSA) 3. Çeyrek Bilanço Analizi

November 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Enerjisa Enerji (ENJSA) 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Enerjisa Enerji (ENJSA), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

  • Şirket 2023 3. çeyrekte beklentilerin (7,6 milyar TL) 38,6% üzerinde 10,6 milyar TL net kâr açıkladı. Önceki çeyreğe göre net kârda 433%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 781% artış izlendi.
  • Net kâr oluşumunda 7,9 milyar TL’lik ertelenmiş vergi gelirinin büyük ölçüde etkisi olduğu görülüyor. Net kârdan vergi gelirinin arındırıldığı durumda 2,7 milyar TL ile beklentilerin 65,1% oranında altında gerçekleşen bir sayı karşımıza çıkıyor. Bu anlamda beklentilerin faaliyet dışı gelirlerden elde edilen yüksek tutarla aşılmış olması gözden kaçırılmamalıdır.
Enerjisa Enerji (ENJSA) 3. Çeyrek Bilanço Analizi
  • 2023 3. çeyrekte net satışlar beklentilerin (32,6 milyar TL) 23,1% üzerinde 40,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 36%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 56% artış izlendi. Net satışlar kaleminin 9 aylık büyüme performansı incelendiğinde enflasyona yakın oranlarda sağlandığı izleniyor.  
  • 2023 3. çeyrekte FAVÖK, beklentilerin (4,3 milyar TL) 9,8% üzerinde 4,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 23%, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 97% artış sağlandı. 
  • Şirkette gelecek dönem adına büyüme ivmesinin oldukça yüksek olduğu e-mobilite sektöründeki faaliyetlerinde, önemli bir potansiyel oluşturan E-Şarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. iştirakinin kalan 6% hissesini de devralarak, E-Şarj’daki ortaklık oranını 100%’e tamamlamıştır.

  • Önceki çeyreğe kıyasla hafif toparlanma ile pozitif tarafa geçen nakit akışları, diğer sektör hisselerine kıyasla düşük çarpanları, 2023 1. çeyrekten bu yana düşüş eğiliminde olan finansal kaldıraç oranını olumlu karşılanabilirken; faaliyet giderlerindeki artış ve finansman maliyetlerin yükselmesiyle 2023 2. çeyrek itibariyle yeniden yükseliş eğilimine geçen Finansman Giderleri/Net Satışlar da toparlanmanın bozulması olumsuz tarafta karşımıza çıkan gelişmeler olarak değerlendirilebilir.

Enerjisa Enerji (ENJSA) 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP