BIST Şirket Haberleri

Enerji Sektörüne 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım Bekleniyor!

April 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Enerji Sektörüne 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım Bekleniyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, EPDK tarafından hazırlanan ve 19 Kasım 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yenilenebilir enerji alanındaki elektrik depolama düzenlemesi sonrasında, depolamalı rüzgar ve güneş santrali kurmak için yapılan başvurulara ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

Yılmaz, depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak için rekor düzeyde başvurunun ardından ilk önlisans sürecinin tamamlandığını belirterek, “Kurulumuz 12 adet ve toplamda 744 megavat kurulu gücündeki depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Güneş Enerji Santrali (GES) için önlisans verilmesine karar verdi. Bu rakam yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir yatırımın sahaya yansıması demek. Sektörümüz ve milletimiz için hayırlı olsun.” dedi.

Depolama tesisleri kurmak için sektörün ortaya koyduğu yatırım iştahının çok değerli olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “Bu yatırımlarla birlikte rüzgar türbini ve güneş paneli üretiminin yanı sıra batarya teknolojilerinin gelişiminde de büyük bir ivme yakalayacağız. Sahaya yansıyan yatırımların istihdama da çok önemli katkılarını göreceğiz. Yerli batarya teknolojilerinin gelişimi, elektrikli araç sektörünün gelişimini de etkileyecek. Kısacası hem milletimiz hem de sektörümüz kazanacak.” ifadelerini kullandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz açıklamasının devamında henüz işin başında olduklarının altını çizerek, “Bu rakam önümüzdeki haftalarda katlanarak artacak. Daha önce de açıkladığımız gibi mevcut kapasite dikkate alındığında önümüzdeki süreçte 40-45 milyar dolar düzeyinde bir yatırımın sahaya yansıdığını göreceğiz.” dedi.

Enerji Sektörüne 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım Bekleniyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Anadolu Ajansı