BIST Şirket Haberleri

Enerji Sektöründe Özkaynak Kârlılığı En Yüksek Hisseler!

March 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Enerji Sektöründe Özkaynak Kârlılığı En Yüksek Hisseler!

Borsa İstanbul’da işlem gören ve enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin 2022 yılına ait bilançoları belli oldu. Açıklanan finansal verilere göre, özkaynak kârlılığı en yüksek olan şirketler listelendi.

Listenin ilk sırasında 122,87% ile Alarko Holding (ALARK) yer aldı. Alarko Holding’i 101,87% ile Alfa Solar Enerji (ALFAS) takip etti. Enerjisa Enerji (ENJSA) 93,77% ile üçüncü, Astor Enerji (ASTOR) 82,87% ile dördüncü, Naturelgaz (NTGAZ) ise 81,57% oranla beşinci sırada yer aldı.

İşte özkaynak kârlılığı en yüksek 10 enerji şirketi;

 1. Alarko Holding (ALARK) 122,87%
 2. Alfa Solar Enerji (ALFAS) 101,87%
 3. Enerjisa Enerji (ENJSA) 93,77% 
 4. Astor Enerji (ASTOR) 82,87%
 5. Naturelgaz (NTGAZ) 81,57%
 6. Galata Wind (GWIND) 72,30%
 7. Çan2 Termik (CANTE) 60,84%
 8. Ayen Enerji (AYEN) 56,03%
 9. Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG) 50,78%
 10. Doğu Aras Enerji (ARASE) 49,72%

💭 Özsermaye (ROE) Kârlılığı nedir?

Özsermaye kârlılığı veya kısaca ROE, bir şirketin kârlılığını ölçmek için kullanılan rasyolardan (oranlardan) birisidir. 

Neden önemlidir? Bir diğer bakış açısıyla özsermaye kârlılığı, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir.

 • Aynı zamanda yönetim ekibinin şirketin kaynaklarını verimli kullanma performansları hakkında da yatırımcıya fikir verir.

Ayrıca bakınız; Özsermaye kârlılığı (ROE) nasıl hesaplanır?

Enerji Sektöründe Özkaynak Kârlılığı En Yüksek Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fintables