Borsa Haberleri

Enerji Krizi ile Kömür Hisseleri Yükselişte!

September 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Enerji Krizi ile Kömür Hisseleri Yükselişte!

Bazı uzmanlara göre bir zamanların güçlü kömür endüstrisi, iklim değişikliği ve düşük maliyetli temiz enerjiden aldığı darbe ile son zamanlarını yaşıyor. Diğer yandan doğal gaz tedariğinde yaşanan zorlukların kömür talebini artırması nedeniyle kömür madenciliği sektöründeki şirketlerin hisseleri son zamanlarda yükselişe geçti. 

Peki, böyle devam edecek mi?

Kömür hisseleri, bu yılın haziran ayına kadar 26 ay süren zorlu bir sürece ev sahipliği yaptı. Son haftalarda ise doğal gaz fiyatları, ABD’de son on yıllık seviyelerinden ve Avrupa’daki rekor seviyelerinden düşüş yaşadı. Fakat Rusya’nın bu sene başında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupa’nın girdiği enerji krizi ile bölgedeki ülkeler yakıt kaynakları konusunda çaresizliklerini koruyorlar.

Alliance Resource Partners (ARLP) ve Consol Energy (CEIX) gibi kömür madencileri ise yapıcı bir grafik çizmeye devam ediyor.

Kömür hisselerinin beklenmeyen bu yükselişi, çok sayıda iflasın endüstriyi sarsması ve Joe Biden yönetimi ile ABD enerji sektörünün karbon emisyonlarına karşı katı bir tutum takınmasını takiben, on yıllık bir aranın ardından gerçekleşti. 

Enerji Krizi ile Kömür Hisseleri Yükselişte!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı