Bültenler

Endeksler Yeniden Ralli Peşinde

Endeksler Yeniden Ralli Peşinde
Google News Icon Takip Et

ABD borsaları, geçtiğimiz haftaya yatırımcıların bir önceki günkü çarpıcı rallinin ardından darbe almasıyla karışık bir kapanış yaptı. Wall Street’in gösterge enderksi S&P 500 ilk kez 5.100 puan sınırını aştıktan sonra bu sınırın hemen altında kapandı.

Geçen hafta kapanışta; Nasdaq 0,28% gerilerken, S&P 500 0,04% ve Dow Jones 0,16% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Perşembe günü hisseler, özellikle Nvidia’nın (NVDA) beklentileri aşan ve teknoloji ve yapay zekâyla ilişkili hisselere destek sağlayan bilançosu sayesinde bir yıldan fazla bir süredir en iyi gününü geçirdi. Cuma günü, kazançlarının bir kısmını kaybetmeden önce şirket piyasa değerinde kısa süreliğine 2 trilyon dolara ulaştı.

Cestrian Capital Research yatırım grubu lideri Alex King, Geçen haftaki olağanüstü Nvidia baskısı, Ekim 2022’nin en düşük seviyelerinden bu yana devam eden durdurulamaz boğa piyasası için daha fazla yakıt görevi gördü.” dedi.

Ancak Nvidia’nın geçen haftaki ralliyi yönlendirmedeki büyük rolü ışığında, cuma günü piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji hisselerinin ağırlığına ilişkin bazı endişeler yeniden ortaya çıktı. 

JPMorgan, piyasada ve teknoloji hisselerinde büyük ölçüde yapay zekâ çılgınlığından kaynaklanan kazanımların, şu ana kadar enflasyonda kaydedilen ilerlemenin aleyhine çalışabileceğini ve bunun da Fed’in faiz oranlarını düşürmesini zorlaştıracağını söyledi.

Bespoke Investment Group, “FOMC için yapay zekânın yarattığı çok gerçek bir mako ekonomik zorluk var. Spekülatif yatırımlar toplam talebi körüklüyor ve çok kolay finansal koşullar yaratıyor. Yapay zekâ çılgınlığının körüklediği çok gevşek finansal koşullar Fed’i aksi durumda olacağından daha geç bir faiz indirimine iterse şaşırmayın.” yorumunu yaptı.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Nvidia’nın öncülüğündeki rallinin süregelen etkileri

2. ABD Hazine tahvili getirilerinin hafif gerilemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Finans, Ham Madde, Sanayi, Tüketici Ürünleri, Emlak, Sağlık

Zayıf: Enerji, Temel Tüketim Malları, Teknoloji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Yapay zekâ çılgınlığının etkisine kapılan borsalar, yeni bir yükseliş eğilimi yakalamak istiyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Fed’e Nvidia Pürüzü

Bu hafta, Fed’in yatırımcıların hevesini kırıp kıramayacağını gösterecek. Büyük ölçüde Nvidia kazançlarının körüklediği ralli, cuma günü S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq’ı son 52 haftanın en yüksek seviyelerine taşıdı. Daha fazla Fed politika yapıcısının faiz oranlarını düşürmek için yavaş hareket edeceklerini belirtmesine rağmen, enflasyonun gevşemesi ancak merkez bankasının umduğundan daha inatçı kalması nedeniyle hisseler haftayı yükselişle kapattı. Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi perşembe günü açıklanacak ve önümüzdeki dönemde izlenecek politikanın belirlenmesine yardımcı olacak. Ayrıca Lowe’s (LOW), Macy’s (M), TJX (TJX), Salesforce (CRM), Paramount (PARA) ve Best Buy (BBY) gibi şirketlerin üç aylık sonuçları da yakından izlenecek. 

🧳 2. Havayollarının Bagaj Hamlesi

Endeksler Yeniden Ralli Peşinde

Havayolu yolcuları yakında bagaj için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilir. United Airlines (UAL), American Airlines (AAL) ve JetBlue (JBLU) gibi havayolu şirketleri, bu yıl check-in yapılan bagajların fiyatlarını artırdı. Ücretler, müşterilerin nereye uçtuğuna ya da bagajlarını vereceklerini önceden mi yoksa havalimanında mı belirttiğine bağlı olarak değişebiliyor. Havayolları kârlılıklarını artırmaya çalışıyor ve bagaj ücretlerini, özellikle hem işçilik hem de yakıt için daha fazla ödeme yaptıkları için, önemli bir para kaynağı olarak görüyorlar.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing