Bültenler

Endeksler Veri Gündemi ve Powell’ı İzleyecek

March 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Endeksler Veri Gündemi ve Powell’ı İzleyecek

Bazı piyasa değeri yüksek teknoloji şirketlerinin zayıf performanslarının ardından dün şubat ortalarından bu yana en düşük seviyelerini gören endeksler, bugün gözlerini Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması ve istihdam verilerine çevirdi.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,65%, S&P 500 1,02% ve Dow Jones 1,04% geriledi. 

✍️ Analist Yorumu 

Apple (AAPL) ve Tesla (TSLA) gibi teknoloji devlerinin dünkü düşüşleri, borsaların gerilemesinin ana nedenlerinden biri oldu. 

Tesla, elektrikli araç şirketinin Almanya’daki Gigafactory’sinde çıkan yangının yol açtığı soruşturmanın ardından 4% gerilerken, Apple ise Çin’deki iPhone satışlarının 24% düştüğü haberleriyle 3% değer kaybetti. 

Dünkü zayıf performansın ardından makro tarafta faiz indirimleri umutlarını yeniden yeşertmek isteyen yatırımcılar, bugün ABD Kongre’sinde ifade verecek olan Powell’ı dinleyecek. 

Hecht Commodity Report’un yatırım grubu lideri Andrew Hecht, “Fed’in en sevdiği enflasyon göstergesi olan PCE, ekonomik durumun merkez bankasının 2%’lik hedef seviyesinin üzerinde kaldığını gösterirken, piyasalar bir sonraki hamlenin faiz indirimi olacağına inanmaya devam ediyor. Asıl soru, indirimlerin bu yıl mı yoksa gelecek yıl mı; yoksa daha erken ya da geç olup olmayacağı.” yorumunu yapıyor. 

Öte yandan bugünün veri gündemi de oldukça yoğun. ABD’de ilk önce TSİ 16.15’te şubat ayı ADP özel sektör istihdam verisi, daha sonra da Powell’ın konuşmaya başlayacağı TSİ 18.00’de JOLTS işgücü verisi açıklanacak. 

Ekonomistler, ocak ayında 107 bin kişi olan ADP istihdamının şubat ayında 149 bine yükselmesini bekliyor. ADP’nin yanı sıra ayrıca cuma günü de tarım dışı istihdam verilerinin açıklanacağını da ekleyelim. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Başta piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerde olmak üzere piyasalarda konsolidasyon beklentisi

2. Teknoloji hisselerindeki zayıflığın S&P 500 ve Nasdaq’a olumsuz yansıması

3. ABD Hazine tahvili getirilerinin düşmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Tüketici Ürünleri, Finans

Zayıf: Teknoloji, Temel Tüketim Malları, İletişim, Emlak, Sağlık

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Rekorların ardından borsaların gözü bir kez daha Fed ve veri gündeminde. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Teknoloji Bu Kez Üzdü

Birkaç büyük teknoloji şirketinin piyasayı son zamanlardaki rekor seviyelerden daha da uzaklaştırmasıyla, borsalar ikinci gün üst üste kırmıza kapandı; endekslerin tümü 1%’in üzerinde geriledi. Bu düşüş ağırlıklı olarak Apple ve Tesla’nın yanı sıra her ikisi de yaklaşık 3% gerileyen Netflix (NFLX) ve Microsoft (MSFT) gibi piyasa değeri yüksek isimlerin zayıf performansından kaynaklandı. 

💼 2. Kongre’de Sahne Powell’ın

Endeksler Veri Gündemi ve Powell’ı İzleyecek

Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre tarafından zorunlu kılınan iki günlük ifade verme sürecine başlamak üzere bugün Capitol Hill’de olacak. Piyasalar Fed’in önümüzdeki aylarda para politikasını nasıl yürütmeyi planladığı konusunda daha fazla bilgi edinmek isterken Powell bugün Temsilciler Meclisi’nde, yarın ise Senato’da ifade verecek. CME Group’a göre yatırımcılar Fed’in haziran ayında faiz oranlarını düşürmeye başlamasını ve bu yıl dört çeyrek puanlık indirime eşdeğer bir indirim yapmasını bekliyor. 

Endeksler Veri Gündemi ve Powell’ı İzleyecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing