Borsa İstanbul Notları

Endeks Soluklanmaya Geçti

January 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Endeks Soluklanmaya Geçti

📊 BIST100 endeksinde kritik 8.000 seviyesinin aşılmasının ardından soluklanmaya başladığı hissediliyor. 8.000 üzerinde bir kapanış alan endeks üçüncü günlük kapanışı almaya niyetli görünüyor.

14.00 itibarıyla 8.046 seviyelerinde 0,18% ile hafif alıcılı pozitif seyre devam ediyor. Bu süreci 8.000 üzeri soluklanma hareketi olarak değerlendirmemiz mümkün.

👉 Son fiyatlamalara bakarak 8.000 üzeri kalıcılık sağlama çabası aşamasına geçildiğini söylemek mümkün. 3. kez günlük kapanışta 8.000 seviyesi üzeri kalıcılık yaşanması teknik güçlenme için önemli bir sinyal olabilir. Aşağısında gerçekleşebilecek kapanışlar algılarda negatif düşüncelere yol açabilir.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda bankacılığın hızlı yükseliş sonrası kâr realizasyonları sonrası yeniden hareketlenme olduğu dikkat çekiyor. Endeks ağırlıklarının yüksek olması ile iyileşmenin devam ettiği takdirde endekse destekleyici olabileceği düşünülebilir.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükseliş ile pozitif ayrışan sektörler;.

  • BIST Turizm
  • BIST Spor
  • BIST Madencilik
  • BIST Banka
  • BIST Kobi

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca 4. çeyrek finansalları yaklaşırken güçlü bilanço beklentisi olan şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Bu anlamda ilgini çekebilecek “BIST100’de İlgi Artan Hisseler” ve “4. Çeyrekte Güçlü Bilanço Açıklayabilecek Şirketler” içeriklerine başlıkların üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Endeks Soluklanmaya Geçti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks.