Borsa İstanbul Notları

Endeks Güçlenmeye Devam Ediyor

January 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Endeks Güçlenmeye Devam Ediyor

📊 Endeks haftanın ilk gününü güçlü ve pozitif bir yükselişle tamamlamıştı. Devamında kâr realizasyonları görülse de alıcıların daha güçlü ve ısrarcı olduğunu söylemek mümkün. Kapanış itibarıyla günü 1,78% gibi güçlü bir yükselişle pozitif kapattı.

👉 Son zamanlarda gerçekleşen fiyatlamalara bakarak toparlanma eğiliminin istikrar kazanmaya başladığı söylenebilir. Ancak endeks psikolojik bir eşik olan 8.000 seviyelerinin henüz altında fiyatlanmaya devam ediyor. 8.000 üzeri kalıcılık yaşanması teknik güçlenme için önemli bir sinyal olabilir.

💡 Bankacılık endeksi güçlü seyre devam ederken diğer sektörlerin de bugün yükselişe destek olmaları algılarda pozitif düşünceleri destekledi. TCMB Başkanı Gaye Erkan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ABD’de gerçekleştirecekleri sunumun olumlu yönde beklenti oluşturduğunu söylemek mümkün.

📌 Günlük kapanış itibarıyla aşağıdaki sektör endekslerinin günü pozitif ayrışarak yükselişle tamamladıkları görülüyor.

  • BIST İnşaat
  • BIST Ulaştırma
  • BIST Bilişim
  • BIST Holding
  • BIST Banka

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca 4. çeyrek finansalları yaklaşırken güçlü bilanço beklentisi olan şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Endeks Güçlenmeye Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks.