Borsa İstanbul Notları

Endeks Güçlenmeye Devam Ediyor

Endeks Güçlenmeye Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

📊 Endeksin zirve fiyatlamalara devam ettiği ve borsada yönün pozitif tarafta olduğu daha net şekilde hissedilmeye başlandı. Ekonomide iletişim dilinin güçlenmesi ile stres yaratabilecek gelişmelerin yumuşak şekilde karşılandığı, pozitif haber akışlarının ise olumlu fiyatlamalara katkı sağladığı izleniyor.

9.000 seviyesinin üzerine kalıcılık sağlandığı sürece pozitif havanın korunduğundan bahsetmek mümkün olabilir. İlk bakışta hızlı geri çekilmeler ürkütücü dursa da piyasaların doğası gereği yükseliş trendlerinde zaman zaman kâr realizasyonlarının görülmesini doğal karşılamak mümkün.

👉 Ticaret Bakanı Ömer Bolat, geçen yılın temmuz ayında 12,5 milyar dolar olan dış ticaret açığının, bu yılın ocak ayında 6,2 milyar dolara gerilediğini bildirdi. İhracatta katma değer ve inovasyon odaklı üretim ve ihracat perspektifinde sürdürülen stratejilere dikkati çeken Bolat, söz konusu politikalarla Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için kararlılıkla çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Hedeflenen ekonomik gidişata paralel gelişmelerin devam etmesi güvenin ve istikrarın desteklenmesiyle pozitif karşılanıyor diyebiliriz. Bu anlamda algıları pozitif etkileyecek bir akış olduğunu söylemek mümkün.

Saat 11:40 itibarıyla 9.365 seviyelerinde 1,25% ile yükseliş seyri sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 9.000 olduğu izleniyor. Bu seviyenin üzerinde kalınabilmesi yükselişin devam etmesi için önemli bir sinyal ve destek niteliği taşıyabilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda kimya ve bankacılık sektöründeki son günlerde sağlanan istikrar dikkat çekiyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Kimya
  • Bankacılık
  • Bilişim
  • İnşaat
  • Gıda

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅 ALKA: 34,46 TL

🏅 AVTUR: 11,31 TL

🏅 AYEN: 30,26 TL

🏅 AYES: 42,00 TL

🏅 BANVT: 153,50 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.