Borsa İstanbul Notları

Endeks Düzeltme Sonrası Nasıl Hareket Edecek?

Endeks Düzeltme Sonrası Nasıl Hareket Edecek?
Google News Icon Takip Et

📊 Endeks zirvede fiyatlamalara devam ediyorken kritik 9.000 seviyesi üzerine yükseliş izlenmesinin ardından güçlü kâr realizasyonları ile satışlar yaşandı. 9.000 seviyesinin aşağısına gerileyen endekste satış baskısı sürecek mi merak konusu olmaya devam ediyor.

Yeniden referans seviyenin üzerine hareketlenme ve kalıcılık endekste toparlanmayı sağlayabilir. İlk bakışta hızlı geri çekilme ürkütücü dursa da piyasaların doğası gereği yaşanan durumu olağan karşılamak mümkün.

👉 Ticaret Bakanı Ömer Bolat, hizmet ihracatında ilk defa 100 milyar dolar rakamına erişildiğini, 2023’ün ikinci yarısında dış ticaret açığındaki düşüş ile cari işlemler hesabında önemli iyileşme gerçekleştiğini bildirdi.

Bu durumu sürdürülebilir ekonomik yapıya geçiş anlamında pozitif değerlendirmek ve ekonomi hedeflerine paralel ilerlendiği şeklinde yorumlamak mümkün. Genel istikrar kazanıldığında borsaya da orta ve uzun vade de pozitif etkileri olabileceği düşünülebilir.

Saat 11.19 itibarıyla 8.988 seviyelerinde -0,06% ile düşüş seyri sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 9.000 olduğu izleniyor. Bu seviyenin üzerinde yeniden çıkış sağlanması, yükselişin devam etmesi için önemli bir sinyal ve destek niteliği taşıyabilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda kimya sektöründeki son günlerde sağlanan istikrar dikkat çekiyor. 

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Finansal Faktoring
  • Orman Kağıt
  • Kimya
  • Tekstil Deri
  • Ulaştırma

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅 ADEL: 570,00 TL

🏅 ARZUM: 54,00 TL

🏅 AYES: 41,40 TL

🏅 BFREN: 13.200,00 TL

🏅 DGGYO: 38,52 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.