En Ucuz Hisse Listesi: Ford Motor, Netflix ve Diğerleri…

June 8, 2022 • 2 dakika okuma süresi
En Ucuz Hisse Listesi: Ford Motor, Netflix ve Diğerleri…

Kısa vadede kâr etmek isteyen yatırımcılar borsadaki volatiliteyi (oynaklığı) şaşkınlıkla izlese de uzun vadeli düşünen yatırımcılar, hisse senetlerinde yaşanan büyük düşüşün ardındaki fırsatları değerlendirmeye çalışıyor. 

CNBC de tam bu noktada önemli bir araştırma yaparak piyasanın geri kalanına göre en ucuz hisse senetlerinin listesini çıkardı!

CNBC’nin listeyi hazırlama kriterleri:

  • Güncel piyasaya göre ucuz: Fiyat/Kazanç oranı (F/K) 17,38’in altında olanlar. (S&P 500’ün mevcut F/K oranı)
  • Geçmişe göre ucuz: İleriye yönelik Fiyat/Kazanç (F/K) oranına* sahip ve son beş yıldaki ortalama değerlemesinin 50% altında olanlar.
  • Sabit kazançlar: Analistler tarafından bu yıl için hisse başına kârı (HBK) 5%’ten fazla artmaması veya düşmesi beklenenler.

💸 İşte CNBC’ye Göre En Ucuz 9 Hisse

En Ucuz Hisse Listesi: Ford Motor, Netflix ve Diğerleri…

💭 Peki, Bu Listeyi Nasıl Yorumlamalıyız?

Ford Motor (F), yatırımcıların elektrikli araçlara olan ilgisinin bir kısmını kaybetmesi ve hisselerin asırlık bir otomobil üreticisine uygun bir fiyat/kazanç (F/K) oranına dönmesine neden olduğu için bu yıl yaşadığı düşüşle listenin başında yer alıyor.

Yine de Wall Street’teki birçok kişi, bu değerlemenin Ford’a uzun vadeli elektrikli araç büyüme planı için yeterince kredi vermediğine inanıyor.

Geçtiğimiz haftalarda bir Citigroup analisti şirketle ilgili notunda şu açıklamalarda bulundu: “ABD otomobil sektörüne yönelik veriler önümüzdeki aylarda gerçekten güven vermeye başlarsa, Ford hisselerindeki duyarlılığın artabileceğini düşünüyoruz, bu da hisse senetlerinin yükseleceğini gösteriyor.” 

*İleriye dönük F/K oranı: Gelecek 12 aylık kazanç tahminlerine dayanan bir Fiyat/Kazanç (F/K) oranıdır.

En Ucuz Hisse Listesi: Ford Motor, Netflix ve Diğerleri…

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı