Borsa Haberleri

En Fazla Geri Alım Yapan Hisseler (1 Temmuz – 5 Temmuz)

En Fazla Geri Alım Yapan Hisseler (1 Temmuz – 5 Temmuz)
Google News Icon Takip Et

Borsa İstanbul’da işlem gören 11 şirket piyasada sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek amacıyla 1-5 Temmuz tarihleri arasında geri alım yaptı.

Orge Elektrik (ORGE), Verusa Holding (VERUS), Investco Holding (INVES), Rainbow Polikarbonat (RNPOL), Alfa Solar Enerji (ALFAS), Alarko Holding (ALARK), Agesa Hayat ve Emeklilik (AGESA), Park Elektrik (PRKME), Dmr Unlu Mamüller (DMRGD), Koza Altın (KOZAL) ve Adra GYO (ADGYO)  Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yaptığı açıklamada geri alım detayları yatırımcılarıyla paylaştı.

Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler

1 Temmuz

RNPOL, 75.000 adet payı ortalama 28 TL maliyetle geri aldı.

ALFAS, 50.000 adet payı ortalama 66,81 TL maliyetle geri aldı.

VERUS, 31.226 adet payı ortalama 286,39 TL maliyetle geri aldı.

INVES, 10.802 adet payı ortalama 330  TL maliyetle geri aldı.

ALARK, 191.750 adet payı ortalama 104,29 TL maliyetle geri aldı.

AGESA, 60.000 adet payı ortalama 120,55 TL maliyetle geri aldı.

PRKME, 30.000 adet payı ortalama 24,31 TL maliyetle geri aldı.

ORGE, 60.000 adet payı ortalama 62,38 TL maliyetle geri aldı.

DMRGD, 105.000 adet payı ortalama 13,29 TL maliyetle geri aldı.

2 Temmuz

KOZAL, 2.000.000 adet payı ortalama 19,89 TL maliyetle geri aldı.

ADGYO, 73.909 adet payı ortalama 26,68 TL maliyetle geri aldı.

INVES, 149 adet payı ortalama 330  TL maliyetle geri aldı.

ALFAS, 25.000 adet payı ortalama 64,87 TL maliyetle geri aldı.

3 Temmuz

ALARK, 48.020 adet payı ortalama 104,11 TL maliyetle geri aldı.

4 Temmuz 

ADGYO, 376.091 adet payı ortalama 29,96 TL maliyetle geri aldı.

ALFAS, 100.000 adet payı ortalama 65,89 TL maliyetle geri aldı.

5 Temmuz

ALARK, 46.270 adet payı ortalama 108,05 TL maliyetle geri aldı.

Hisse Geri Alımı Nedir? 📊

Hisse geri alımı, şirketlerin paylarının değerini artırmak için piyasalarda işlem gören hisselerini toplamasıdır. Kavrama dair detaylı bir açıklama yapmadan önce hisselerin şirketler için ne anlama geldiğinden bahsetmek yararlı olabilir. Payları açık piyasalarda işlem gören şirketler, özsermayesini artırmak ve finans kaynağı sağlamak için hisse senedi ihraç eder.

Hissedarlar da sahip oldukları pay oranında şirketin bazı haklarında söz sahibi olur. Şirketler, hisselerindeki değer düşüşlerine ve büyüme rakamlarına bağlı olarak ihraç ettikleri bu payları geri alma hakkına sahiptir. Bu geri alımlar, piyasadan ya da doğrudan hissedarlardan gerçekleştirilir.

Hisse Geri Alımı Neden Yapılır? 📈

Payları piyasalarda işlem gören şirketlerin öncelikli amaçlarından biri hisselerinin değerini korumaktır. Ancak piyasalardaki dalgalanmalar, yatırımcıların şirket hakkındaki olumsuz görüşleri ve diğer etkenlere bağlı olarak hisselerde değer kayıpları yaşanabilir. Söz konusu dönemlerde şirketler, piyasalardaki veya hissedarlardaki paylarını geri alarak mevcut hisselerinin değerini korumayı hedefler. Şirketlerin hisse geri alımı yapmasına neden olan diğer hususlar ise şu şekildedir:

Hissedarlara nakit desteği sağlamak

  • Hisselerin fiyatında yaşanan aşırı oynaklığı azaltmak
  • Payların kontrolünün rakiplerin eline geçmesini önlemek
  • Kasada atıl duran nakdi değerlendirmek
  • Şirketin hisselerine olan güveni tazelemek

Hisse geri alımının şirketin EPS’si yani hisse başına kârı üzerinde kayda değer bir etkisi bulunur. Hisse başına kâr, şirketin piyasadaki rakiplerine kıyasla elinde bulundurduğu mali gücü ve performansı gösterir. Bu nedenle yatırımcıların şirketleri tercih etme süreçlerinde önemli bir rol oynar. EPS değerine toplam kârın dolaşımdaki hisse sayısına bölünmesiyle ulaşılır. Toplam kârda bir değişim olmazken açık piyasada işlem gören hisselerin sayısı arttığında söz konusu değer azalır. 

Hisse Geri Alım İşlemi Nasıl Yapılır?

Hisse geri alım işlemlerine dair tüm süreçler, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen mevzuata göre yürütülür. Bu düzenlemeye göre geri alıma konu olan payların borsada işlem görme niteliğine sahip olması gerekir. Ayrıca hisse geri alımının belirli bir süreliğine yetki verilen yönetim kurulu tarafından yapılacağı belirtilir. Buna ek olarak mevzuatta söz konusu işlemin nasıl yapılacağına dair detaylar da yer alır.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu