Borsa Haberleri

En Çok Tercih Edilen Elektrikli Araç Markası Hangisi?

March 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
En Çok Tercih Edilen Elektrikli Araç Markası Hangisi?

Tesla (TSLA), marka anketinde liderliğini sürdürdü. Ankete göre, elektrikli araç satın almayı düşünenlerin 42%’si Tesla hayali kuruyor. Bu oran geçen yıl 41% seviyesindeydi.

● Tesla (TSLA) bu marka anketinde açık ara birinci olsa da Çin’de BYD Company (BYDDY)’nin gerisinde kaldı. Çin’de elektrikli araç satın almak isteyenlerin tercihi BYD oldu.

● Tesla (TSLA) ile doğrudan karşılaştırma yapıldığında, Fisker (FSR) ve Lucid Automotive (LCID)’e yönelik tüketici ilgisinde küçük artışlar gözlemlendi. Ankete katılanların 18%’i Fisker aracını Tesla’ya tercih ederken, bu oran bir yıl önce 14% seviyesinde gerçekleşmişti. Benzer şekilde Lucid aracını Tesla elektrikli aracına tercih edenlerin oranı 18% olurken, bu oran bir yıl önce 16% seviyesindeydi.

● Bir yıl önce Tesla’ya kıyasla 30% daha fazla tercih edilen Polestar Automotive (PSNY) ise bu yıl 22%’de kalarak biraz geriledi. Tesla’ya karşı yalnızca Çin’de yapılan yüz yüze karşılaştırmalarda, Nio (NIO)’nun bir yıl önce 40% olan tercih oranının bu yıl 34% olarak gerçekleştiği belirtildi.

● Elektrikli pikap araçlarla ilgili olarak Tesla (TSLA)’nın Cybertruck aracına yönelik tüketici ilgisi; Ford (F), General Motors (GM) ve Rivian Automotive (RIVN) elektrikli kamyonetlerine kıyasla daha yüksek oranlarda.

Bu anket sonuçlarına dayanarak değerlendirmeler yapan UBS, “AL” notuyla tavsiye ettiği Tesla (TSLA)’nın küresel liderliğini tartışmasız şekilde sürdürdüğünü açıkladı.

En Çok Tercih Edilen Elektrikli Araç Markası Hangisi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha