BIST Şirket Haberleri

En Başarılı Fonlar Hangi Hisseleri Seçiyor?

January 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
En Başarılı Fonlar Hangi Hisseleri Seçiyor?

Parayı takip etmenin en bilindik yollarından biri, başarılı fonların yatırımlarını incelemektir. Borsa İstanbul’a yatırım yapan fonlar arasından en başarılı olanları seçip, bu fonların hangi hisseleri aldığını, hangileri sattığını araştırarak en başarılı uzmanların potansiyel gördüğü alanları keşfedebiliriz. 

Fonların başarılarının en büyük ölçütlerinden birisi ise uyguladıkları stratejilerin uzun dönemdeki getirisidir. Bu nedenle biz de bu araştırmamızda Borsa İstanbul’a yatırım yapan hisse senedi yoğun fonlar arasından son bir sene içerisindeki en çok kazandıranları sıraladık. Ayrıca ilk üç fonun portföylerinde ağırlıklarını artırdığı ve portföyleri içerisinde en çok ağırlık verdiği hisseleri de derledik.

En başarılı ilk üç fonun Aralık ayında portföylerindeki ağırlığını artırdığı ve portföyünde en çok tercih ettiği ilk 3 hisse şöyle;

Ağırlığı Artanlar 

En başarılı fon EC2’nin en çok ağırlığını artırdığı hisse AKFGY. Bir önceki dönem 4,7%’lik bir yer kaplarken, güncel dönemde 10,3% ağırlığa sahip. Diğer iki hisse ise sırasıyla INFO (3,9%’dan 5,7’ye) ve MPARK (3,7%’den 4,9%’a) olarak karşımıza çıkıyor.

En başarılı ikinci fon olan IIH’nin ise en çok ağırlığını artırdığı hisse TTKOM. Bir önceki dönem 0,024%’lük oldukça ufak bir yüzdeye sahipken, güncel dönemde 2,9% ağırlığa sahip. Diğer iki hisse ise sırasıyla TOASO (0,05%’ten 3,2’ye) ve KCHOL (2,3%’den 6,1%’e) olarak karşımıza çıkıyor.

En başarılı üçüncü fon olan banka şirketleri odaklı ADP’nin de en çok ağırlığını artırdığı hisse GARAN. Bir önceki dönem 10,4%’lük bir yüzdeye sahipken, güncel dönemde 12,9% ağırlığa sahip. Diğer iki hisse ise sırasıyla ISCTR (22%’den 24,9’a) ve YKBNK (21,7%’den 22,8%’e) olarak karşımıza çıkıyor.

En Çok Tercih Edilenler

EC2’nin portföyündeki ağırlığı en yüksek ilk 3 hisse şöyle;

  • AKFGY (10,32%)
  • ISCTR (10,08%)
  • YKBNK (9,54%)

IIH’nin;

  • MAVI (10,43%)
  • KCHOL (6,11%)
  • TCELL (6,06%)

ADP’nin (bankacılık sektörü odaklı fon);

  • AKBNK (30,08%)
  • ISCTR (24,93%)
  • YKBNK (22,85%)

En Başarılı Fonlar Hangi Hisseleri Seçiyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Not: Bu içerikteki verilen ilgili fonların en güncel (Aralık-23’) KAP bildirimleri doğrultusunda 17.01.24’ tarihinde hazırlanmıştır.