Bültenler

Emtia Almak İçin İdeal Bir Zaman mı?

August 31, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Emtia Almak İçin İdeal Bir Zaman mı?

Kilit Noktalar:

  • Enflasyonun yükseldiği dönemlerde emtialar fiyat artışlarından korunmanın bir yolu olarak görülüyordu. 
  • Küresel yatırım şirketi Goldman Sachs (GS), resesyon riskine rağmen emtia almayı her zamankinden daha fazla öneriyor. 
  • Aslında firma, yaşanan enerji risklerinin emtia talebini azalttığını ve buna bağlı olarak durgunluk endişelerinin arttığını söylüyor. 

Bir Bloomberg raporuna göre; Sabine Schels, Jeffrey Currie ve Damien Courvalin’in de aralarında bulunduğu Goldman Sachs analistleri, “Şu anda ekonomistlerimiz, Avrupa dışında bir yerde resesyon yaşanması riskinin düşük olduğunu düşünüyor.” dedi. Ayrıca petrolün, enerji kıtlığının yaşandığı bir dönemde bu denli talep görmesinin de yalnızca uzun vadeli yatırımlar için cazip olduğunun altı çizildi. 

Son Dönemde Emtialara Olan Talep Yükseldi

Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın ardından tetiklenen gıda krizi de emtia fiyatlarının büyük oranda yükselmesine neden oldu ancak bu rakamlar kısa süre sonra yeniden normal seviyesine döndü. 

Yatırımcılar, tek bir emtiaya yatırım yapmak veya birden fazla emtianın bulunduğu bir sepete yatırım yapmak gibi iki ayrı davranışa sahip. Bu yüzden Borsa Yatırım Fonları (ETF), kapsamlı bir yaklaşıma sahip olan yatırımcılar için ideal bir yatırım enstrümanıdır. Yatırımcılar bu amaç doğrultusunda sadece ABD’deki tarım sektörüne odaklanan ETF sağlayıcısı Teucrium (TAGS)’un fonlarına yönelebilir. 

Emtia Almak İçin İdeal Bir Zaman mı?

Midas’ta Hangi Emtialar Var?

ABD borsalarında sadece şirketlere yatırım yapmak zorunda değilsin!

Midas’ta bulunan yatırım fonları aracılığıyla normal şartlarda alım yapamayacağın petrol, buğday, uranyum ve doğal gaz gibi birçok doğal kaynağa yatırım yapabilirsin.

Nasıl? Bir veya birden çok hammaddeyi portföyünde taşıyan bu fonları birer sepet gibi düşünebilirsin. Bu fonlara yatırım yaparak altın ve gümüşten, buğday ve lityuma kadar bir çok “emtiaya” yani “hammadde veya doğal kaynağa” yatırım yapabilirsin. Emtiaları hemen keşfet!

Emtia Almak İçin İdeal Bir Zaman mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı