Bültenler

Emeklilik Fonu, Alibaba’yı Satıp Coinbase, Lucid ve Rivian Aldı

February 14, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Emeklilik Fonu, Alibaba’yı Satıp Coinbase, Lucid ve Rivian Aldı

New Jersey Emeklilik Fonu, 2021’nin sonlarında, bir süredir düşüş yaşayan yerli firmaların hisselerini satın alırken, Çinli e-ticaret ve teknoloji devi bir şirketi elinden çıkardı. 

New Jersey Eyaleti Ortak Emeklilik Fonu (State of New Jersey Common Pension Fund), kripto para borsası Coinbase’e (COIN) ve elektrikli araç üreticileri Lucid Group (LCID) ve Rivian Automotive (RIVN)’e yatırım yaptı. 

  • Diğer taraftan: Fon, hem yıllık bazda hem de son günlerde düşüş yaşayan bu yerli şirketlere yatırım yaparken son zamanlarda Çin’de ve borsada zor günler yaşayan Alibaba Group (BABA) hisselerini de sattı. 

Fon, dördüncü çeyrekte Coinbase’in 23.179 hissesini satın aldı. Coinbase hissesi, 2021’de, hisseler nisan ayında halka açıldığında belirlenen 250 dolarlık referans fiyattan 342 dolara kadar yükselmiş ama sonrasında büyük düşüş yaşamıştı.

  • COIN’de son durum: Şirketin hissesi kasım ayı içerisinde tekrardan 340 dolar seviyelerini görse de açıklanan zayıf bilanço ve kripto piyasasındaki büyük düşüş sonrası şirketin hisselerinin fiyatı şu an 194 dolar seviyelerine kadar geriledi.

🚗 Elektronik Araç Üreticilerinin Hisseleri Düşüyor 

Emeklilik fonunun yine son çeyrekte satın aldığı elektrikli araç üreticilerinin hisselerinde de son zamanlarda büyük düşüşler yaşanıyor. 

Lucid hissesi 2022’de şimdiye kadar 32% düşerken, Rivian hissesi 43% düştü. Her ikisi de halka açıldıktan sonra 2021’de çift haneli kazançlar kaydetmişti.

Lucid hisse senedi, özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) ile birleştikten sonra, temmuz ayındaki ilk halka arz gününün kapanışından itibaren 2021’i 42%’lik bir kazançla kapattı ve Rivian hissesi, kasım ayındaki halka arz fiyatı olan $78’dan 33% yükseldi.

  • LCID ve RVIN’da son durum: Lucid hissesi, 2021’in kapanışından sonra yaşadığı büyük düşüşlerle birlikte 25 dolara kadar geriledi. Rivian hissesi ise kasım ayında 172 doları görmesine rağmen şu an 58 dolara kadar geriledi. 

Lucid’in kasım ayındaki üçüncü çeyrek kazanç raporunun yetersiz kalmasıyla birlikte hisse senetleri büyük düşüş yaşasa da yatırımcılar Lucid arabaları için yapılan rezervasyonların sayısına olumlu bakıyor. 

  • Diğer taraftan: Rivian hissesine ilişkin ilk Wall Street değerlendirmeleri de olumluydu ve aralık ayında Motor Trend tarafından bir Rivian aracı yılın kamyonu seçildi. Amazon’un Rivian’a yaptığı erken yatırım, Amazon (AMZN)’un son çeyrek bilançosunu olumlu yönde etkiledi. 

📈 Alibaba Hisseleri Tekrardan Yükseliyor

Tuhaf bir şekilde, emeklilik fonunun elinden çıkardığı Alibaba ise son zamanlarda satın alınan yerli firmaların aksine 2022 yılına olumlu bir giriş yaptı. 

  • Bir adım geriden: Alibaba, Çin’deki kamulaştırma baskısının yoğun yaşandığı dönemde, hem hükümet tarafından para cezasına çarptırılmış hem de Şirketin Kurucusu Jack Ma’dan uzun süre haber alınamamıştı. 

Günün sonunda, Alibaba yatırımcıları, SoftBank’ın Çinli şirketteki büyük hissesinin bir kısmını veya tamamını satmaya hazır olabileceği haberlerini görmezden geldi. 

  • Son durum: Çin Hükümetinin yaptığı düzenlemeler, Alibaba için sorun olmaya devam etse de bazı analistler şirketin uzun vadede yatırımcılarını mutlu edeceğini düşünüyor.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Giant Pension Exited Alibaba and Bought Coinbase, Lucid, and Rivian Stock

Alibaba Stock Is Falling. SoftBank May Be Getting Ready to Sell Its Huge Stake.

Emeklilik Fonu, Alibaba'yı Satıp Coinbase, Lucid ve Rivian Aldı

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı