Borsa Haberleri

Elon Musk’tan Yeni Şirket: Evrenin Gerçek Doğasını Anlamak İstiyor

Temmuz 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Elon Musk’tan Yeni Şirket: Evrenin Gerçek Doğasını Anlamak İstiyor

Tesla, (TSLA), SpaceX ve Twitter örneklerinden yola çıktığımızda yeteneklerini çeşitli alanlarda kullanmasıyla tanınan Elon Musk, şimdi de yapay zekâya elini atıyor.

Musk’ın xAI ismini taşıyan yeni şirketinin internet sitesine Musk ve ekibi  “evrenin gerçek doğasını anlamayı amaçlayan” şirkete yönelik detayları yarın Twitter’daki bir etkinlikte paylaşacak. 

xAI’nin arkasındaki ekip DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Twitter ve Tesla mezunlarından oluşuyor ve DeepMind’ın AlphaCode ve OpenAI’nin GPT-3.5 ve GPT-4 sohbet robotları gibi projelerde de yer almışlar. 

Musk, xAI’yi ChatGPT, Bard ve Claude gibi önde gelen sohbet robotlarının arkasındaki OpenAI, Google (GOOG) ve Anthropic gibi şirketlerle rekabet edecek şekilde konumlandırıyor gibi görünüyor.

Şirkete yönelik ilk haberler daha önce Financial Times tarafından nisan ayında Musk’ın Nvidia’dan (NVDA) potansiyel büyük bir dil modelini güçlendirmek için binlerce GPU işlemcisi temin ettiği haberleriyle birlikte açıklanmıştı. 

Aynı ay Musk, Fox News Channel’da yayınlanan bir röportaj sırasında “TruthGPT” adlı yeni bir yapay zekâ aracına ilişkin planlarının ayrıntılarını paylaşmış ve mevcut yapay zekâ şirketlerinin “siyasi olarak doğru” sistemlere öncelik vermesinden korktuğunu söylemişti. 

Ayrıca Musk’ın mart ayında Nevada’da xAI’yi kurduğu öğrenildi. Daha önce, bazı mali dosyalarda Twitter’ın adını “X Corp.” olarak değiştirmişti ancak xAI’nin internet sitesinde şirketin, X Corp. ile ayrıldığı belirtiyor ve “misyonunda ilerleme kaydetmek için X (Twitter), Tesla ve diğer şirketlerle yakın bir şekilde çalışacağını” söylüyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC