Meta

Elon Musk’tan Threads’e İlk Tepki Geldi

Elon Musk’tan Threads’e İlk Tepki Geldi
Google News Icon Takip Et

Meta Platforms’un (META) dün kullanıcılara sunulan ve Twitter’a rakip olacağı söylenen Threads uygulamasına Twitter’ın sahibi ve Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk’tan ciddi bir tepki geldi. 

Hatırlarsan, Meta’nın söz konusu uygulama üzerinde çalıştığı iddiaları Meta CEO’su Mark Zuckerberg ile Musk arasında bir kafes dövüşü söylentilerine kadar uzanmıştı. 

Hafta başında Twitter’ın bazı veri takibi sorunları sebebiyle kullanıcıların günlük belirli sayıda tweet görüntüleyebileceğine ilişkin yeni güncellemenin ardından dün kullanıcılara sunulan Threads, şimdiden milyonlara ulaştı. 

Ancak görünen o ki Musk Threads’den pek memnun değil. Dün, Musk’ın avukatı Alex Spiro Zuckerberg’e bir mektup göndererek Twitter’ın, Meta’nın platformun “ticari sırlarını” ve diğer fikri mülkiyet haklarını “sistematik, kasıtlı ve yasadışı bir şekilde kötüye kullandığına” dair “ciddi endişeleri” olduğunu belirtti.

Meta’nın gizli bilgilere erişimi olabilecek “düzinelerce” eski Twitter çalışanını işe aldığını söyleyen Spiro, Twitter’ın “fikri mülkiyet haklarını sıkı bir şekilde uygulamaya” niyetli olduğunu ve Meta’dan Twitter’ın ticari sırlarını veya diğer “son derece gizli bilgileri” kullanmayı bırakması için “acil adımlar” atmasını talep ettiğini belirtti. 

Söz konusu gelişmenin paylaşıldığı bir tweet’e Elon Musk da “Rekabet iyi bir şey ancak hile yapmak değil.” yorumunu yaptı. 

Elon Musk’tan Threads’e İlk Tepki Geldi

📉 Meta, Threads’e Rağmen Geriledi

Öte yandan Meta Platforms dün analistlerden gelen Threads yorumlarının ardından 1%’e yakın değer kaybetti.

Wells Fargo analisti Ken Gawrelski, Meta’nın Threads’e kâr etmekten ziyade daha dengeli bir yaklaşımda bulunması gerektiğini belirtti:

Meta ve Alphabet’e (GOOGL) göre Twitter daha küçük bir şirket olsa da oldukça tartışmalı ve regülasyonlarla başı dertte olan bir platform. Dijital bir halka açık platform girişimi, misyonu açısından asil olsa da, yönetişim ve reklam talebi toplama konusunda zorluklarla dolu olabilir.

Meta’nın “AL” notunu ve 320 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyatını koruyan Bank of America analisi Justin Post, Twitter’daki son gelişmelere paralel olarak Threads’in doğru bir zamanda piyasa sürüldüğünü ancak platformun Instagram ile bağlantılı olmasının regülasyon açısından sorunlar oluşturabileceğini söyledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch, Seeking Alpha