Borsa Haberleri

Elon Musk’ın xAI’ı 6 Milyar Dolar Fon Toplamaya Hazırlanıyor

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Elon Musk’ın xAI’ı 6 Milyar Dolar Fon Toplamaya Hazırlanıyor

Milyarder girişimci Elon Musk’ın yapay zekâ girişimi xAI, küresel yatırımcılardan 6 milyar dolar fon toplamak için görüşmeler gerçekleştiriyor. 

The Financial Times’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre söz konusu fonlama, şirketin değerini 20 milyar dolara taşıyabilir. 

OpenAI’ın ChatGPT’sinin piyasaya sürülmesinden bu yana başta sohbet robotları olmak üzere yapay zekâ ürün ve hizmetlerine yönelik artan popülerlik, yapay zekâyı startup ortamı için de cazip bir yenilik haline getirdi. 

Örneğin Google (GOOGL) destekli Anthropic Amazon’dan (AMZN) yatırımlar alırken, Microsoft (MSFT) da OpenAI’a milyarlarca dolarlık yatırım yaparak yapay zekâ yarışında ivme kazanmanın peşine düştü. 

The Financial Times’a göre Musk’ın yapay zekâ startup’ı da bir süredir Hong Kong’daki aile ofisleri ve Ortadoğu’daki birkaç varlık fonuyla görüşmeler gerçekleştiriyor. Ayrıca Musk’ın Japonya ve Güney Kore’deki yatırımcılarla da görüşmeler yaptığı belirtiliyor. 

Tesla’nın (TSLA) milyarder CEO’su, güvenli bir yapay zekâ inşa etme planlarını sık sık dile getiriyor. Musk’ın xAI’ı geçtiğimiz yıl ChatGPT’ye rakip olabilecek Grok isimli bir sohbet robotunu piyasaya sürmüştü. 

Elon Musk’ın xAI’ı 6 Milyar Dolar Fon Toplamaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters