Borsa Haberleri

Elon Musk: xAI ilk Yapay Zekâ Modelini Yarın Piyasaya Sürecek

November 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Elon Musk: xAI ilk Yapay Zekâ Modelini Yarın Piyasaya Sürecek

Elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA) ve uydu girişimi Starlink’in yanı sıra çeşitli hamleleriyle sık sık gündeme gelen Elon Musk, geçtiğimiz aylarda kurduğu xAI girişiminin yarın ilk yapay zekâ modelini piyasaya süreceğini açıkladı. 

Musk, eskiden Twitter olarak bilinen X platformunda yaptığı paylaşımda “bazı açılardan şu an piyasadaki en iyisi” olarak tanımladığı modelin “seçili bir grubun” kullanımına sunulacağını belirtti. 

Musk, yıllar önce kurucuları arasında yer aldığı ancak 2018’de bağlarını kopardığı OpenAI’ın ChatGPT’si de dahil olmak üzere yapay zekâ modellerinin popüler eleştirmenleri arasında yer alıyor. 

ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI, kısmen Microsoft’un (MSFT) milyarlarca dolarlık yatırımıyla destekleniyor. Microsoft bu teknolojiyi arama, web tarayıcısı ve diğer birçok yazılım ve hizmet dahil olmak üzere birçok ürününe dahil etti.

OpenAI ve ChatGPT, üretici yapay zekâ dünyasında ilerlemeler kaydederken dünyayı kasıp kavurdu. Alphabet’e (GOOGL) bağlı Google’ın Bard sohbet robotu, Amazon (AMZN) ve Google tarafından desteklenen Anthropic, Claude sohbet robotu ve diğerleri de dahil olmak üzere bir dizi başka şirket de bu rekabete dahil oldu.

Elon Musk: xAI ilk Yapay Zekâ Modelini Yarın Piyasaya Sürecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha