Borsa Haberleri

Elon Musk, Twitter’ı Almaya Çalışırken Tesla Düştü

April 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Elon Musk, Twitter’ı Almaya Çalışırken Tesla Düştü

Tesla (TSLA) hisseleri, Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldığını açıklamasının ardından bir yıldan fazla bir zaman sonra zarar gördü.

Tesla hisseleri, kurucusu Elon Musk’ın Twitter (TWTR)‘ı 44 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını söylemesinden sonra bir yıldan fazla bir süre içinde en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

Hisseler 12% düşüşle 876,42 dolara kadar geriledi. Ayrıca Tesla, salı günü teknoloji ağırlıklı Nasdaq-100 endeksinde de en kötü performansı gösterenler listesinde yer aldı.

Tesla hisselerindeki bu ani düşüş aslında bir anda gerçekleşen bir durum değildi. Elon Musk Twitter’ı satın almak için masaya oturduğu ilk günden bugüne Tesla’nın hisselerinde bir düşüş başlamıştı.

Tüm gözlerin bu düşüşün üzerinde toplanmasının nedeni ise Twitter ve Tesla’nın hisselerindeki değişkenlikti.

Musk’ın Twitter’ı satın almayı nasıl finanse edeceği endişesi de Tesla hisseleri üzerinde oldukça büyük bir baskı yaratıyor. Çünkü Musk, Twitter’ı satın almak için kullanılan 12,5 milyar dolarlık banka kredisi için daha fazla teminat göndermek zorunda kalmadan önce daha büyük bir sorun ile karşı karşıya kaldı. 

Yaptığı anlaşma, her 20 dolarlık borç için teminat olarak 100 dolarlık Tesla hissesi göndermesi gerektiğini gösteriyor. Bu da 20%’lik bir kredi-değer oranına yol açıyor. Bu oran, yaklaşık 62 milyar dolarlık Tesla hissesi anlamına geliyor. 

Tesla ayrıca artan rekabetle de karşı karşıya kalmış durumda. Ford Motor’un tamamen elektrikli F-150 kamyoneti, salı günü montaj hattından çıkıyor. Diğer elektrikli araç üreticilerinin hisseleri de Ford Motor’un yeni arabasının piyasa çıkmasından dolayı bir düşüşe uğradı. 

Rivian Automotive (RIVN)’in hisseleri 10%, Lucid Group (LCID)’un hisseleri ise 8,7% değer kaybetti. Durumlar böyleyken Tesla’nın artan rekabet ortamında zararını telafi etmesi giderek zorlaşmaya başlayacak gibi gözüküyor.

Elon Musk, Twitter'ı Almaya Çalışırken Tesla Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı