Borsa Haberleri

Elon Musk, Tesla’nın Üretim Sayısını Duyurdu

August 15, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Elon Musk, Tesla’nın Üretim Sayısını Duyurdu

Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk, pazar günü ulaştıkları üretim sayısını Twitter (TWTR) üzerinden duyurdu. Toplam Tesla sayısının üç milyonu aştığını belirten Musk bu başarıyı, “Milyonuncu arabayı yaptığı için Giga Şanghay fabrikasını tebrik ederiz!” sözleriyle aktardı. Milyarder ismin paylaşımı, Çin’deki üretimi tehdit eden kapanmalar ve tedarik sıkıntılarının aşıldığını gösterdi. Temmuz ayında Tesla, ikinci çeyrekte yıllık 26,5% artışla 254.695 araç teslim ettiğini bildirdi. Ancak bu rakam, elektrikli araç üreticisinin yalnızca 2021’de 10 milyon teslimat yapan Toyota gibi otomotiv devlerinin oldukça gerisinde kaldığını gösterdi. 

Toplam Tesla Araçlarının Sayısı 3 Milyona Ulaştı

Elon Musk, pazar günü attığı bir tweette toplam Tesla araçlarının sayısının 3 milyona ulaştığını duyurdu. Söz konusu rakama Giga Şanghay fabrikasında gerçekleştirilen 1 milyon üretimle birlikte ulaşıldı. Elektrikli araç üreticisi, bir süredir Çin’deki kapanmalar ve tedarik sürecindeki aksaklıklarla mücadele ediyordu. Musk’ın duyurusuna göre Tesla’nın Şanghay fabrikasında 2019 yılından bu yana üretimin önemli ölçüde olumlu ilerlediği gözlemlendi. Şirket, Şanghay fabrikasına ek olarak; Kaliforniya Freemont, Austin, Teksas ve Almanya’da Berlin yakınlarındaki üretim yerlerinde de faaliyetlerine devam ediyor. Musk, temmuz ayında Freemont fabrikasında 2 milyon araç ürettiklerini söyledi. 

Tesla Hissesi 2022’de Yaklaşık 25% Düştü

Tesla ikinci çeyrekte yıllık 26,5% artışla 254.695 araç teslimatı gerçekleştirdi. Elektrikli araç üreticisi bu yılın başlarında teslimatlarını yıllık 50% artırmayı planladığını söylemişti. Açıklanan rakamlar, Tesla’nın Toyota gibi otomotiv devlerinin büyük oranda gerisinde kaldığını gösteriyor. Yatırımcılar, enflasyon ve makroekonomik kaygılar karşısında hızla büyüyen şirketleri yeniden değerlendirirken Tesla hisseleri de 2022 yılında 25% düştü. Musk, geçtiğimiz hafta yaklaşık 6,88 milyar dolar değerinde 7 milyondan fazla Tesla hissesi sattı. Bununla birlikte Twitter’ı 44 milyon dolara satın alma anlaşmasını feshetme çabalarına yönelik bir dava sürecine girdi. 

Elon Musk, Tesla’nın Üretim Sayısını Duyurdu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı