Borsa Yorumları

Elon Musk, Tesla-Twitter Karmaşasını Starlink ile Çözebilir mi?

May 31, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Elon Musk, Tesla-Twitter Karmaşasını Starlink ile Çözebilir mi?

Dünyanın en değerli uzay şirketlerinden biri olan SpaceX, Elon Musk için düşündüğümüzden daha da büyük bir kapıyı açabilir. 

SpaceX nasıl bir şirket, nasıl yatırım yapılır gibi detaylara buradan ulaşabilirsin.

Dünyanın en varlıklı ikinci insanı konumundaki Musk, Tesla (TSLA), SpaceX ve Twitter’ın yanı sıra yeni nesil teknoloji girişimleri Neuralink ve Boring Co’daki hisseleri ve diğer yatırımlarıyla 180 milyar dolarlık bir varlığa sahip. Haliyle Musk, başka bir girişim veya yatırım amaçları için bu varlığını özgürce kullanabiliyor. 

Ancak buradaki problem, Tesla’nın özel bir şirket olarak faaliyet göstermesi sebebiyle likit olmaması. Musk’ın Twitter’ı ayakta tutabilmek için 23 milyar dolar değerinde Tesla hissesi sattığı ve Tesla’nın 50%’nin üzerinde değer kaybettiği 2022 Nisan-Aralık döneminde durum buydu. 

Peki, ne yapsın bu adam?: Aslında Musk’ın ihtiyacı olan şey varlığından kısabileceği ve Tesla üzerindeki baskıyı azaltabileceği bir şirket. Bu noktada da SpaceX devreye giriyor. 

SpaceX için başarılı bir şirket demek yeterli olmaz. Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiği astronotlar ve dünyayı çevrelediği Starlink uydularla sektöre damga vuran şirket para da kazanmaya başladı. 

Elon Musk, Tesla-Twitter Karmaşasını Starlink ile Çözebilir mi?

SpaceX’in her uzay fırlatması, şirkete satışlardan 150 milyon ile 300 milyon dolar aralığında para kazandırıyor. Şirketin olası halka arzı henüz tamamen rafa kaldırılmış değil ve Musk ve Tesla hissedarlarına rahat bir nefes aldırabilir. 

Musk ve Larry Ellison’dan sonra Tesla’nın en büyük üçüncü bireysel yatırımcısı olan Leo Koguan da şu sözleriyle bu görüşe katılıyor gibi görünüyor: “Yönetim kurulu neden Elon’un Tesla’nın hisse fiyatını batırmasına izin veriyor anlamıyorum. Neden SpaceX hissesi satmıyor?”

Gerçekten de Musk neden yapmıyor bunu?: Bu sorunun yanıtı için SpaceX segmentlerine biraz daha yakından bakmamız gerekiyor. 

Şirketin şu anki odak noktası; ABD astronotlarını Ay’a yeniden gönderme amacıyla Artemis programının bir parçası olan, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Uzay Fırlatma Sistemi’nin iki katından fazla yük taşıma kapasitesine sahip, bugüne kadar inşa edilmiş en büyük fırlatma sistemi olan Starship. 

🚀 Hatta Credit Suisse analisti Scott Deuschle, “SpaceX’in Starship aracının başarılı bir şekilde uzaya ulaşmasının, uzay ekonomisinde 1975 tarihli Sputnik fırlatmasından bu yana en önemli gelişme olabileceğini düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Ancak her şey uzaya fırlatma faaliyetleriyle ilgili değil. SpaceX’in Wi-Fi kolu Starlink’in dünya yörüngesinde binlerce uydusu var ve ayda 110 dolar karşılığında yüksek hızlı internet sunabiliyor. 

Elon Musk, Tesla-Twitter Karmaşasını Starlink ile Çözebilir mi?

Starlink segmentinin ölçeği ve büyümesi, 2023 sonunda 1,8 milyar dolara ulaşacak gibi görünüyor. Üstelik Musk’ın özel şirketleri arasında Starlink sivrilebilecek tek şirket. Buna Musk da katılıyor ve hatta 2021’de, nakit akışları istikrara kavuştuğunda Starlink’in halka arzının gündeme gelebileceğini de söylemişti. 

Musk’ın Starlink halka arzı konusunda bir hamle yapıp yapmayacağı, yatırımcılardan ne kadar fon toplayabileceğine bağlı. Örneğin SpaceX, son fonlama turunda 137 milyar dolar değere ulaşsa da hisseleri özel işlemler üzerine uzmanlaşan platformlarda pek el değiştirmiyor. 

Bunun sebebini tam olarak tahmin etmek zor: En kolay yol piyasa bakmak olabilir. FED’in enflasyon mücadelesi kapsamında faiz oranlarında gittiği artış Nasdaq’ta bir gerilemeye yol açtı. 

Artan faiz oranları da en çok yüksek değerli hisseleri vuruyor ve SpaceX halka açık bir şekilde işlem gören bir şirket olmasa da bir büyüme şirketi ve özel piyasa değerlemeleri maalesef FED’den muaf değil.

Şirketin geleceğine yönelik belirsizliğe rağmen Starlink yatırımcıların eninde sonunda para harcamak isteyeceği bir iş modeli. Starlink’in SpaceX değerlemesinin yarısına sahip olduğu varsayımıyla 70 milyar dolarlık bir halka arz, Starlink’in herhangi bir özel fonlama turuna gitmeden ihtiyacı olan paraya ulaşmasına yardımcı olabilir. 

Bu durum, SpaceX hisselerinin yaklaşık 42%’sine sahip Musk’ın da 30 milyar dolar harcayabilmesine ve vergi ödeme veya başka bir sosyal medya platformu satın alma zamanı geldiğinde satabileceği başka bir şirketin hisselerine sahip olmasına olanak tanıyabilir. 

Tesla hissedarları için ise değerleme ne olursa olsun bu başarılı bir halka arz olacaktır. 

Elon Musk, Tesla-Twitter Karmaşasını Starlink ile Çözebilir mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s