Tesla

Elon Musk, Tesla Çalışanlarını OpenAI’a Kaptırmak İstemiyor

April 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Elon Musk, Tesla Çalışanlarını OpenAI’a Kaptırmak İstemiyor

Elon Musk, Tesla’nın (TSLA) bazıları geçtiğimiz yıl Microsoft (MSFT) destekli yapay zekâ girişimi OpenAI’a katılmak üzere otomobil üreticisinden ayrılan yapay zekâ uzmanlarını elinde tutmak için özel bir çaba sarf ettiğini söyledi.

Musk, sosyal medya ağı X’te yaptığı açıklamada, Tesla’nın yapay zekâ mühendislik ekibinin ücretlerini, performanslarına bağlı olarak artırdığını söyledi. CEO, The Information’ın xAI girişiminin Tesla’dan dört mühendisi nasıl kaçırdığına ilişkin bir raporuna yanıt verirken, “şimdiye kadar gördüğüm en çılgın yetenek savaşı!” dedi. 

Musk’ın en değerli şirketinden en yeni şirketine yönelik gerçekleşen personel göçü, milyarderin imparatorluğu içindeki çatışmalar ve yönetişim konusundaki endişeleri daha da arttırabilir. 

Musk, OpenAI’ın popüler platformu ChatGPT’ye bir alternatif oluşturmak istediğine ilişkin aylarca sinyaller verdikten sonra geçen yılın temmuz ayında xAI’ı duyurdu. Musk, OpenAI’ın kuruluşunda önemli bir rol oynamış ancak girişimdeki diğer liderlerle arası açılmıştı.

The Information’ın haberi, Tesla’nın gelişmiş sürüş sistemleri için bilgisayar görüşü üzerinde çalışan ekibinin bir üyesi olan Ethan Knight’ın geçen ay xAI’a katılmak üzere şirketten ayrıldığını bildirmesinin ardından Musk, OpenAI’ın Knight’ı işe almaya çalıştığını söyledi.

Musk, “Tesla mühendislerini büyük tazminat teklifleriyle agresif bir şekilde işe alıyorlar ve maalesef birkaç durumda başarılı oldular.” dedi.

Elon Musk, Tesla Çalışanlarını OpenAI’a Kaptırmak İstemiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg