Borsa Haberleri

Elon Musk, Tahtını Jeff Bezos’a Kaptırdı

Mart 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Elon Musk, Tahtını Jeff Bezos’a Kaptırdı

Tesla (TSLA) CEO’su milyarder girişimci Elon Musk, dünyanın en zengin insanı unvanını Amazon (AMZN) kurucusu iş insanı Jeff Bezos’a kaptırdı. 

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Musk’ın net serveti 198 milyar dolar seviyesindeyken, Bezos’un serveti ise 200 milyar dolar değerinde. Bezos 2021 yılından bu yana ilk kez endeksin zirvesinde yer alıyor; ilk kez 2017 yılında Bill Gates’i geride bırakarak dünyanın en zengin insanı olmuştu.

Musk’ın elektrikli araç devi Tesla, Çin Yeni Yılı tatilinin de etkisiyle Şanghay fabrikasından yapılan teslimatların bir yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerilemesiyle, dün 7,2% geriledi.

Öte yandan Amazon, tüm iş birimlerinde sürekli olarak güçlü bir satış büyümesi görüyor ve piyasa değeri 1,85 trilyon dolar seviyesinde.

Tesla ve Amazon’un da aralarında bulunduğu Muhteşem Yedili hisseleri bu yıl ABD piyasa ortalamalarının rekor seviyelere çıkmasına yardımcı oldu. Ancak ikilinin katkısı arasında büyük bir fark vardı: Tesla hisseleri geçtiğimiz yıl 2,9% düşerken, Amazon 89,4% değer kazandı.

Amazon’un bu güçlü ivmesi, Bezos’un bu yıl yaklaşık 8,5 milyar dolarlık hisse satmasına rağmen devam etti. Bezos, bu insider satışlarının ardından 9,6%’lık hissesiyle Amazon’un en büyük hissedarı olmaya devam ediyor.

Öte yandan Bu arada Musk’ın serveti daha da azalma riskiyle karşı karşıya; CEO’nun Tesla tarafından onaylanan 55 milyar dolarlık ödeme paketi, bir hissedarın usulsüz olarak onaylandığını iddia etmesinin ardından kısa süre önce bir Delaware yargıcı tarafından iptal edildi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha