Tesla

Elon Musk, Robot Taksileri Çin’de Test Sürüşüne Çıkarmak İstiyor

May 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Elon Musk, Robot Taksileri Çin’de Test Sürüşüne Çıkarmak İstiyor

Elon Musk, Çin’e yaptığı son ziyaretin ardından Tesla’nın (TSLA) gelişmiş sürücü destek paketini ülkede robot taksilerle kullanarak test etmeyi istiyor. 

Devlet destekli China Daily gazetesinin bazı kaynaklara dayandırdığı habere göre, Çinli yetkililer Tesla CEO’suna Çin’in “Tesla’nın ülkede bazı robot taksi testleri yapmasını memnuniyetle karşıladığını” ve “iyi bir örnek teşkil etmesini” umduklarını söyledi.

Ancak gazete, Çinli yetkililerin Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) işlevlerinin yaygın kullanımını hemen onaylamadığını da ekledi. FSD işlevlerinin tam olarak yaygınlaştırılmasından önce, Tesla’nın otomobillerinin sürücü yardım özelliklerini eğitmek için ihtiyaç duyduğu verileri toplamak ve aktarmak için hâlâ onay alması gerekiyor. Gazete, Musk’ın ziyareti sırasında bu konunun ayrıntılı olarak görüşülmediğini de ekledi.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kişi Reuters’a yaptığı açıklamada Tesla’nın robot taksi testlerini şirketin dünya çapındaki en büyük fabrikasının bulunduğu Şangay’da başlatmak için başvuruda bulunmaya çalıştığını belirtti.

China Daily’nin haberi, Tesla CEO’su Elon Musk’ın geçtiğimiz ayın sonlarında Pekin’e yaptığı ve Çin Başbakanı Li Qiang ile bir araya geldiği hafta sonu gezisinden kısa bir süre sonra geldi.

Elon Musk, Robot Taksileri Çin’de Test Sürüşüne Çıkarmak İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters