Borsa Haberleri

Elon Musk: ‘Optimus’ Tüm İşlerimizden Daha Değerli Olacak

April 22, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Elon Musk: ‘Optimus’ Tüm İşlerimizden Daha Değerli Olacak

Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk, Optimus’un sürücüsüz otomobil de dahil olmak üzere şirketin tüm üretim faaliyetlerinden daha değerli olacağını söyledi.

Full-Self Driving (FSD), Tesla’nın bazı otonom sürüş görevlerini yerine getirmek için geliştirilmiş bir sürücü yardım sistemi olarak öne çıkıyor. Bu sistem, kameralar ve bilgisayarlarla görüş teknolojisine dayanıyor. 

FSD aboneliği ise Tesla sahiplerine ayda yaklaşık olarak 199 dolara mâl oluyor. Musk, yaptığı yeni açıklamalarda Optimus’un FSD’nin de önüne geçeceğini vurguluyor. 

Tesla’nın 2022 ilk çeyrek bilançosunu konu alan bir görüşmede ise şirketin geçtiğimiz ağustosta tanıttığı robotu olan Optimus’un üzerindeki çalışmalara devam ettiği belirtildi.

Optimus ilk kez Tesla’nın Yapay Zeka Günü etkinliğinin açılış töreninde tanıtılmıştı. 

Musk’a göre robotun önemi önümüzdeki yıllarda anlaşılacak ve 2050 yılına kadar çoğu evde yer alacak. Optimus insanlar için market alışverişleri de dahil olmak üzere angarya olarak tanımlanabilecek günlük işleri gerçekleştirecek. 

Elon Musk, bu ayın başında gerçekleşen Austin Giga Fabrikası’nın açılışında da Optimus’tan bahsetmiş ve 2023 yılında Optimus gibi yeni akım ürünlerin tanıtılacağını da eklemişti.

Bu teknolojinin nasıl bir önem arz edeceğini Musk şu sözlerle anlatıyor: “Optimus’un önemi gelecek yıllarda kendini gösterecek. Gerçekten dikkate alanlar, bu robot sisteminin nihayetinde otomobil işinden daha değerli olduğunu anlayacak.”

TechCrunch’tan Rebecca Bellan ise Tesla’yı şu sözlerle eleştirdi: “Tesla’nın bu özelliklerde bir robotu yakın zamanda piyasaya sürecek olması gerçekçi bir hedef olarak gözükmüyor. Farklı birçok şirket, uzun yıllardır insansı robotları yaratabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Musk’ın öne sürdüğü bu kısa zamanı düşünürsek, Tesla’da bu durumun diğerlerinden neyi farklı yaparak gerçekleştireceği soru işareti.”

Bellan sözlerinin devamında ise robot çalışmaları yapan diğer şirketlerin yaşadığı süreçleri ele aldı: “Atlas’ı nasıl geliştireceğini bulmak Boston Dynamics’in 25 yılını almıştı. Honda, Toyota ve General Motors gibi diğer otomobil firmaları da son yıllarda robot konseptleri üzerine çalışmalarını belirginleştirdi. Bu durumda öncelikle, insansı bir robotun gerçekten de bir şeyleri otomatik hale getirmenin en etkili yolu olup olmadığı sorusu akla geliyor. Maliyetin ne olacağı ve insan emeğini ortadan kaldıracak bir robotun hedef kitlesini kimlerin oluşturacağı gibi sorular da aklı kurcalıyor.” 

Elon Musk: ‘Optimus’ Tüm İşlerimizden Daha Değerli Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı