Borsa Haberleri

Elon Musk, OpenAI Davasından Vazgeçti

Elon Musk, OpenAI Davasından Vazgeçti
Google News Icon Takip Et

Milyarder girişimci Elon Musk, ChatGPT üreticisi OpenAI ve CEO’su Sam Altman’ı, startup’ın kâr amaçlı değil insanlığın yararına yapay zekâ geliştirme misyonunu terk etmekle suçlayan davasından vazgeçti.

San Francisco Yüksek Mahkemesi’nde yapılan başvuruya göre, Musk’ın avukatları Kaliforniya eyalet mahkemesinden, şubat ayında açılan yüksek profilli davayı herhangi bir gerekçe göstermeden reddetmesini istedi.

Dava, Tesla (TSLA), xAI ve SpaceX gibi şirketlerin yönetici koltuğunda oturan Musk’ın kurucularından olduğu ve o zamandan beri Microsoft’tan (MSFT) aldığı milyarlarca dolarlık fonla üretici yapay zekânın yüzü haline gelen OpenAI’a karşı uzun süredir devam eden muhalefetinin doruk noktası oldu.

Musk geçtiğimiz temmuz ayında kendi yapay zekâ girişimi xAI’ı kurmuş ve mayıs ayındaki Seri B fonlama turunda 6 milyar dolar toplayarak 24 milyar dolar değerine ulaşmıştı.

Dava, Altman ve OpenAI kurucu ortağı Greg Brockman’ın Musk’a açık kaynak kodlu, kâr amacı gütmeyen bir şirket kurmak için yaklaştıklarını ancak 2015 yılında kurulan girişimin artık para kazanmaya odaklandığını söyledi.

Davada, OpenAI’ın geçen yıl en güçlü dil modeli GPT-4’ü piyasaya sürdüğünde “kuruluş anlaşmasını ateşe verdiği” belirtildi.

Musk davada bir yargıçtan OpenAI’ı araştırma ve teknolojisini kamuya açmaya zorlamasını ve GPT-4 de dahil olmak üzere startup’ın varlıklarını Microsoft ve diğerlerinin mali çıkarları için kullanmasını engellemesini istemişti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters