Borsa Haberleri

Elon Musk, OpenAI Baskısını Artırıyor

Mart 11, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Elon Musk, OpenAI Baskısını Artırıyor

İş insanı kimliğinin yanı sıra çılgın hamleleriyle gündemden düşmeyen Elon Musk,, kâr amaçlı bir model lehine orijinal misyonunu terk ettiği için OpenAI’a dava açmasından günler sonra, yapay zekâ girişimi xAI’ın ChatGPT rakibi “Grok” için açık kaynak kullanacağını açıkladı.

Milyarder CEO, üretici yapay zekâ teknolojisinin Google (GOOGL) gibi büyük teknoloji şirketleri tarafından kâr amacıyla kullanılmasına karşı birçok kez uyarıda bulunmuştu.

Musk, 2015 yılında kurucuları arasında yer aldığı ancak üç yıl sonra ayrıldığı Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’a karşı bu ayın başında bir dava açmıştı. 

Buna karşılık OpenAI, Tesla (TSLA) CEO’sunun kâr amacı güden bir kuruluş oluşturma planını desteklediğini ve şirketi bir “nakit ineği” haline getirmek için elektrikli araç üreticisi ile birleşmek istediğini gösteren e-postaları yayınladı.

Musk, sahibi olduğu sosyal medya platformu X’te yaptığı bir paylaşımda “Bu hafta xAI, Grok’u açık kaynaklı hale getirecek.” ifadelerini kullandı.

Bu hamle, teknolojinin arkasındaki kodu denemek için halka ücretsiz erişim sağlayabilir ve xAI’ı, her ikisi de açık kaynaklı yapay zekâ modellerine sahip Meta (META) ve Fransız Mistral gibi şirketlerle aynı hizaya getirebilir.

Ayrıca Google da dış geliştiricilerin potansiyel olarak ihtiyaçlarına göre şekillendirebilecekleri Gemma adlı bir yapay zekâ modeli yayınladı.

OpenAI destekçisi Vinod Khosla ve risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in kurucu ortağı Marc Andreessen’in de aralarında bulunduğu teknoloji yatırımcıları, Musk’ın ChatGPT üreticisine karşı dava açmasından bu yana yapay zekâda açık kaynak kullanımını tartışıyorlar.

Açık kaynaklı teknoloji, atılımların hızlanmasına yardımcı olabilir ancak bazı uzmanlar açık kaynaklı yapay zekâ modellerinin kötü niyetli saldırganlar tarafından kimyasal silahlar yaratmak ve hatta insan kontrolünün ötesinde bilinçli bir süper zekâ geliştirmek için kullanılabileceği konusunda uyarıyor.

Musk, geçen yıl İngiltere’de düzenlenen Yapay Zekâ Güvenlik Zirvesi’nde, bu teknolojiyi geliştiren şirketleri denetleyebilecek ve endişeleri varsa alarm verebilecek bir “üçüncü taraf aracı” kurmak istediğini söylemişti.

OpenAI ve Google’a bir alternatif arayan Musk, “maksimum doğruyu arayan bir yapay zekâ” yaratacağını söylediği xAI’ı geçen yıl kurdu. Aralık ayında girişim, X’in Premium+ aboneleri için Grok’u kullanıma sundu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters