Borsa Haberleri

Elon Musk Evreninde Neler Oluyor?

January 30, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Elon Musk Evreninde Neler Oluyor?

İsmi yaptığı işlerin yanı sıra neredeyse çılgın diyebileceğimiz girişimlerle anılan Elon Musk, dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticisi Tesla’nın (TSLA) liderliğinin ötesinde; sağlıktan teknolojiye birçok alanda iddialı adımlar atıyor.

CEO’nun halka açık tek şirketi Tesla ama Musk, Boring Company, SpaceX, xAI ve Neuralink gibi çeşitli özel şirketlerin arkasındaki isim olarak öne çıkıyor. 

Musk’ın ağırlıklı olarak geleceğin teknolojilerine uzanan bu faaliyetleri arka planda kalsa da ciddi atılımlar gerçekleştiriyor. 

Tesla’nın ilk günlerinde çılgın bir fikir olarak ortaya çıkıp sektörün öncü isimlerinden biri haline gelmesi, Musk’ın ilk bakışta ilginç görünen farklı atılımlarının gelecekte birçok sektörü dönüştürebilecek potansiyellere sahip olabileceğini ima ediyor. 

Peki, Elon Musk evrenindeki bu şirketler neler yapıyor? 

🧠 Neuralink 

Elon Musk Evreninde Neler Oluyor?

Musk ve sekiz nörolog tarafından insan beyinlerine implant edilbilir makine arayüzleri üzerinde çalışan şirket, Musk’ın belki de en fütüristik girişimlerinden biri. 

Şirket, Neuralink’in ilk kez bir insan beynine yerleştirildiğini açıkladı. Söz konusu implantın yerleştirildiği insan adayın durumunun iyi olduğunu belirten Musk, sosyal medya platformu X’te yaptığı bir paylaşımda “İlk sonuçlar umut verici nöron sivri uç tespiti gösteriyor.” dedi. 

Sivri uçlar, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün beyne ve vücuda bilgi göndermek için elektrik ve kimyasal sinyaller kullanan hücreler olarak tanımladığı nöronların faaliyetidir.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi geçen yıl şirkete, implantını insanlar üzerinde test etmek üzere ilk denemesini yapma izni vermişti ki bu, girişimin hastaların felç ve bir dizi nörolojik durumun üstesinden gelmelerine yardımcı olma hedefinde kritik bir kilometre taşı.

🛰️ SpaceX

Kısa süre içinde uzay endüstrisinin öncü isimlerinden biri haline gelen SpaceX, rekor fırlatma faaliyetleriyle bilinse de gizli bir cevher taşıyor: uydu sistemi Starlink.

Şirket, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan yolculuklardan sorumlu. Hatta NASA, SpaceX’in Dragon aracıyla şubat ayında Uluslararası İstasyonu’na yeni bir yolculuk düzenleneceğini açıkladı.

SpaceX’in uzay uyduları Starlink, bağlantı kurmada bir devrim gerçekleştiriyor desek yanlış olmaz. Öyle ki, bu ayın başında ABD’li telekomünikasyon devi T-Mobile (TMUS) SpaceX’in telefon sinyallerini uzaydan doğrudan akıllı telefonlara ışınlayabilen ilk Starlink uydu setini uzaya gönderdiğini duyurdu. 

Söz konusu süreç başarıyla tamamlanırken, söz konusu uydulardan birine kısa mesaj gönderilme işlemi de gerçekleşti. Şirket önümüzdeki yıldan itibaren mobil internet ve sesli aramalar yapılmasını mümkün kılacak. Eğer tüm çalışmalar başarılı olursa Starlink, küresel çapta mobil hat desteği veren bir şirket olmuş olacak.

🤖 xAI

Yapay zekânın Microsoft (MSFT) ve Amazon (AMZN) gibi teknoloji devlerinin kazançlarına olan büyük katkısı göz ardı edilemez. Görünüşe göre bu yeni teknoloji, Musk’ın yapay zekâ girişimi xAI’a da olumlu yansıyor. 

The Financial Times’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre xAI, küresel yatırımcılardan 6 milyar dolar fon toplamak için görüşmeler gerçekleştiriyor. Başarılı olması halinde söz konusu fonlamanın şirketin değerini 20 milyar dolara taşıması bekleniyor. 

Elon Musk Evreninde Neler Oluyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Space, TelcoTitans