Tesla

Elon Musk, Buffett’ı Tesla Hissesi Almaya Çağırıyor

May 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Elon Musk, Buffett’ı Tesla Hissesi Almaya Çağırıyor

Berkshire Hathaway’den (BRK.A) hafta sonu gelen güçlü sonuçlar, holdingin ilk çeyrek sonunda yaklaşık 189 milyar dolar nakit paraya sahip olduğunu gösteriyor. Elon Musk’a göre Omaha Kâhini, bu parayı elektrikli araç sektörüne yönlendirmeyi değerlendirmeli.

Bu, Warren Buffett ve ekibinin Apple (AAPL) ve Chevron (CVX) gibi dev şirketlerdeki pozisyonlarını azaltmasının ardından gerçekleşti.

Elon Musk’ın da Berkshire Hathaway’in nakit parasının bir kısmının nasıl kullanılabileceğine dair bir fikri var: Tabii ki yönettiği şirket olan Tesla’ya (TSLA). Musk, sahibi olduğu X platformunda Buffett’ın “Apple hisselerini satması ve Tesla satın alması” çağrısının bulunduğu bir paylaşıma verdiği yanıtta “(Buffett) Tesla’da pozisyon almalı. Bu bariz bir hamle.” ifadelerini kullandı.

Elon Musk, Buffett’ı Tesla Hissesi Almaya Çağırıyor

Musk, bunun neden bariz olduğunu açıklamadı. Buffett ve merhum ortağı Charlie Munger, dünyanın en zengin üçüncü milyarderini daha önce de övmüşlerdi. Munger, “Tesla’nın otomobil işinde yaptığı şey küçük bir mucize.” demişti.

Ancak Tesla’nın mali durumu, Buffett’ın ilgisini çekecek türden değil. FactSet’e göre Tesla, gelecek yılki kârının 66 katı, defter değerinin 9 katı ve nakit akışının 57 katından işlem görüyor; ki bu da Tesla’nın kendi geçmişiyle karşılaştırıldığında en yüksek seviyelerinden önemli ölçüde daha ucuz ancak bu alandaki diğer şirketlerle karşılaştırıldığında hâlâ yüksek. 

Örneğin piyasa değerine göre ikinci en büyük otomobil üreticisi Toyota (TM), gelecek yılki kârının 10 katı, defter değerinin 1 katından biraz fazla ve nakit akışının 11 katından işlem görüyor.

Öte yandan Tesla’nın son dönemdeki performansı da biraz karışık. Şirket hisseleri, nisan sonundaki en düşük seviyesinden 29% yükseldikten sonra bile, bu yıl şimdiye kadar 27% ekside.

Elon Musk, Buffett’ı Tesla Hissesi Almaya Çağırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch