Borsa Haberleri

Elliott Management, Phillips 66’dan 1 Milyar Dolarlık Hisse Aldı

Kasım 29, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Elliott Management, Phillips 66’dan 1 Milyar Dolarlık Hisse Aldı

Elliott Management, Phillips 66’dan (PSX) 1 milyar dolar değerinde hisse satın aldı. Aktivist yatırımcıdan gelen bir mektuba göre, şirket rakiplerinin altında performans gösterdiği için şirkette iki yönetim kurulu koltuğu da istiyor. Gelişmenin ardından Phillips 66 hissesi 5%’in üzerinde yükseldi. 

Elliott’un yönetim kurulu koltukları için bastırması, Phillips’in rakipleri Marathon Petroleum (MPC) ve Valero’nun (VLO) altında performans göstermesi üzerine geldi. Aktivist yatırımcı, Phillips’in yönetim kuruluna gönderdiği mektupta şirketin son yıllarda performansının düştüğünü çünkü odak noktasını rafinaj segmentinden uzaklaştırdığını belirtti.

Elliott yönetim kuruluna, “Son üç yılda, Phillips 66 giderek daha da gerilere düşerken, hisse rakiplerinden anlamlı bir şekilde daha düşük performans gösterdi.” dedi.

Aktivist yatırımcı, Phillips’in varil başına işletme giderinin son yıllarda arttığını ve “şirketin rafinaj operasyonlarını verimli bir şekilde yürütme kabiliyetine olan yatırımcı güvenini sarstığını” söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti