Borsa Haberleri

Eli Lilly’nin Kilo Kaybı İlacı, Uyku Apnesini de Tedavi Edebilir

April 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Eli Lilly’nin Kilo Kaybı İlacı, Uyku Apnesini de Tedavi Edebilir

ABD’li ilaç devi Eli Lilly (LLY), yapılan son aşama klinik deneylerde kilo kaybı ve obezite tedavisinde çığır açar nitelikteki Zepbound ilacının uyku apnesinden mustarip hastaların tedavisinde de kullanılabileceğini açıkladı. 

Söz konusu sonuçlar, yüksek fiyatlarına ve yetersiz sigorta kapsamına rağmen geçen yıl talepte hızlı bir artış gösteren kilo kaybı ve diyabet tedavilerinin potansiyel sağlık yararlarının uzun listesine ekleniyor.

Her iki klinik deneyden elde edilen ön verilere göre Zepbound, bir yıl sonra obezite hastalarında obstrüktif uyku apnesinin (OSA) şiddetini azaltmada plasebodan daha etkili oldu. İlaç devi, sonuçları yaklaşan bir medikal konferansta sunmayı ve yıl ortasında ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne ve diğer ülkelerdeki düzenleyicilere sunmayı planladığını söyledi.

Deney sonuçları, daralmış veya tıkanmış hava yolları nedeniyle uyku sırasında kesintili nefes alma anlamına gelen OSA’dan mustarip ABD’deki tahmini 80 milyon hasta için iyi bir haber anlamına gelebilir. Eli Lilly’ye göre, bu kişilerin yaklaşık 20 milyonu hastalığın orta veya şiddetli formlarına sahip ancak OSA vakalarının 85%’ine tanı konulamıyor.

Her ikisi de SURMOUNT-OSA olarak adlandırılan iki faz üç deney, Zepbound’u iki hasta grubunda test etti. Çalışmalardaki katılımcıların 70%’i erkek hastalardan oluştu.

Araştırmacılar, özellikle haftalık enjeksiyonun apne-hipopne indeksi (AHI) olarak adlandırılan ve bir kişinin nefes alışının saatte kaç kez kısıtlı veya tamamen tıkalı bir hava yolu gösterdiğini kaydeden indeksi ne kadar azalttığını inceledi. Bu indeks, obstrüktif uyku apnesinin ciddiyetini ve bu duruma yönelik tedavilerin etkinliğini değerlendirmek için kullanılıyor.

Her iki çalışmada da Zepbound, denemelerin ana hedefi olan AHI’yi azaltmada plasebodan daha başarılı oldu.

Zepbound alan kişilerde 52 haftada saat başına ortalama 27,4 daha az AHI olayı görülürken, bu sayı plasebo alan kişilerde saat başına ortalama 4,8 oldu. Zepbound ayrıca, plasebo için 5%’lik bir azalmaya kıyasla genel AHI’de 55%’lik bir azalmaya yol açarak çalışmanın ikinci hedefini de karşıladı.

Eli Lilly’nin Kilo Kaybı İlacı, Uyku Apnesini de Tedavi Edebilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC