Borsa Haberleri

Eli Lilly’nin Kilo Kaybı İlacı, Novo’nun İlacından Daha Etkili – Analiz

Eli Lilly’nin Kilo Kaybı İlacı, Novo’nun İlacından Daha Etkili – Analiz
Google News Icon Takip Et

Sağlık sektörünün son dönemlerde hareketlenmesine yol açan popüler obezite ilacı karmaşasının ardından medikal bir analiz, Eli Lilly’nin (LLY) Mounjaro’sunun Novo Nordisk’in (NVO) Wegovy’sine göre daha hızlı ve daha fazla kilo kaybına yol açtığını gösterdi. 

Bir tıp dergisi olan JAMA Internal Medicine’nde yayınlanan analizde, Eli Lilly’nin Mounjaro ve Zepbound’unda aktif bileşen olan tirzepatid ve Wegovy ve Ozempic’in ana bileşeni olan semaglutid alan aşırı kilolu ve obez kişilerin kilo verme hızını ve yüzdesini değerlendirmek için sağlık kayıtları ve diğer veriler incelendi.

İki ilacı karşılaştıran birebir randomize kontrollü çalışmaların yokluğunda, araştırmacılar Mounjaro alan 9 bin 193 hasta ve Ozempic alan aynı sayıda yakın eşleştirilmiş hastada kilo kaybı miktarlarını analiz etmek için sağlık kayıtlarını ve eczane dağıtım verilerini kullandılar. Ortalama katılımcı 110 kilo ağırlığındaydı ve yaklaşık yarısında tip 2 diyabet vardı.

Bireysel risk faktörleri hesaba katıldıktan sonra, Mounjaro alan hastaların Ozempic alan hastalara kıyasla vücut ağırlıklarının en az 5%’ini kaybetme olasılığının 76%, en az 10%’unu kaybetme olasılığının iki katından fazla ve en az 15%’ini kaybetme olasılığının üç katından fazla olduğu tespit edildi.

Tarihsel olarak dünyanın en büyük insülin üreticileri olan bu iki ilaç üreticisi, bazı analistlere göre 2030’ların başında yıllık 150 milyar dolar değerinde satış yapabilecek, hızla büyüyen bir pazar olan yüksek etkili zayıflama ilaçları alanında öncü oldular. Her ikisi de haftada bir kez kendi kendine enjeksiyon kalemiyle verilen ilaçlarının üretimini arttırmak için son zamanlarda vites artırıyor.

Araştırmacılar, Ozempic ve Mounjaro’nun her ikisinin de tip 2 diyabetli kişiler tarafından kullanılmak üzere tasarlandığını ancak çalışma katılımcılarının yarısının ilaçları yalnızca kilo kaybı için kullandığını ve bunun sonuçları etkilemiş olabileceğini de ekledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters