Borsa Haberleri

Eli Lilly’nin İlacı, Arz Sıkışıklığıyla Karşılaşacak – FDA

Nisan 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Eli Lilly’nin İlacı, Arz Sıkışıklığıyla Karşılaşacak – FDA

ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre, ABD’li ilaç devi Eli Lilly’nin (LLY) zayıflama ilacı Zepbound’un güçlü talep karşısında nisan ayı sonuna kadar arz sıkıntısıyla karşılaşması bekleniyor.

FDA’in internet sitesi, Zepbound enjeksiyonunun 5 miligram (mg) ve 12,5 mg’lık dozlarının şu an sınırlı miktarda bulunduğunu belirtti. 2,5, 7,5, 10 ve 15 mg’lık dozları ise mevcut.

Düzenleyici kurum tarafından yapılan açıklamada, Eli Lilly’nin Zepbound ile aynı etken maddeyi içeren diyabet ilacı Mounjaro’nun dört dozunun da nisan ayına kadar sınırlı miktarda mevcut olduğu belirtilmişti.

GLP-1 agonistleri olarak bilinen, iştahı bastıran ve tokluk hissi veren yüksek etkili diyabet ve obezite ilaçları sınıfına yönelik artan talep, Lilly ve Danimarkalı rakibi Novo Nordisk (NVO) gibi ilaç üreticileri için arz kısıtlamalarına yol açtı.

Lilly geçen hafta yaptığı açıklamada Zepbound’un tüm dozlarını üretmeye ve sevk etmeye devam ettiğini ancak bu ilaçlara yönelik benzeri görülmemiş talep nedeniyle bazı hastaların eczanelerinde reçetelerini doldurmaya çalışırken zorluk yaşayabileceğini söyledi.

İlaç üreticisi daha önce Mounjaro ve Zepbound’a yönelik talebin 2024 yılında arzı aşmasını beklediğini söylemişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti