Borsa Haberleri

Eli Lilly’den Kilo Kaybı İlaçları için 5,3 Milyar Dolar Ek Yatırım

May 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Eli Lilly’den Kilo Kaybı İlaçları için 5,3 Milyar Dolar Ek Yatırım

ABD’li ilaç devi Eli Lilly (LLY); popüler kilo verme ilacı Zepbound, diyabet tedavisi Mounjaro ve diğer ilaçların arzını artırmak için Indiana’daki üretim tesisine 5,3 milyar dolar daha yatırım yapacağını açıkladı.

Bu tedavilere yönelik talep geçtiğimiz yıl arzın çok üzerinde gerçekleşerek ABD’de kıtlığa yol açmış ve ilaç devini üretimini arttırmak için büyük yatırımlar yapmaya zorlamıştı.

Bu yeni taahhüt, Eli Lilly’nin tesisteki toplam yatırımını 9 milyar dolara taşıdı. Şirketin CEO’su David Ricks yaptığı açıklamada, bunun Eli Lilly’nin yaklaşık 150 yıllık tarihindeki en büyük üretim yatırımı olduğunu söyledi.

Eli Lilly, tesisin 2026 yılının sonuna doğru ilaç üretimine başlamasını ve 2028 yılına kadar operasyonlarını büyütmesini bekliyor. Şirket, Indiana’da yeni tesisler kurma planlarını ilk kez 2022 yılında açıklamıştı. 

Tesis özellikle Eli Lilly’nin Zepbound ve Mounjaro’daki tirzepatid adlı etken maddeyi üretme kapasitesini artıracak. Şirket bu tedavileri, kişinin iştahını bastırmak ve kan şekerini düzenlemek için belirli bağırsak hormonlarını taklit eden inkretin ilaçları olarak adlandırıyor. 

Eli Lilly, tesis tam olarak faaliyete geçtiğinde mühendisler, bilim insanları, işletme personeli ve laboratuvar teknisyenleri de dahil olmak üzere 900 çalışanın istihdam edileceğini belirtti.

Eli Lilly’den Kilo Kaybı İlaçları için 5,3 Milyar Dolar Ek Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC