Borsa Haberleri

Eli Lilly, Zepbound ve Mounjaro Desteğiyle Beklentileri Aştı

February 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Eli Lilly, Zepbound ve Mounjaro Desteğiyle Beklentileri Aştı

ABD’deli sağlık devi Eli Lilly (LLY), geçtiğimiz yıl oldukça popülerleşen kilo kaybı ilacı Zepbound’un piyasaya sürülmesinden aldığı destekle dördüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde rakamlar açıkladı.

Geçtiğimiz yılın son çeyrek döneminde şirket, yıllık bazda 28% artışla 9,35 milyar dolar gelir üzerinden 2,49 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Analistler şirket gelirlerinin 8,93 milyar dolar, düzeltilmiş hisse başına kârının da 2,22 dolar olmasını bekliyordu. 

Eli Lilly’nin net kârı, 2022’nin aynı dönemindeki 1,94 milyar dolar veya hisse başına 2,14 dolardan, 2023’ün son çeyreğinde 2,19 milyar dolar veya hisse başına 2,42 dolara yükseldi. 

Söz konusu bilanço, Eli Lilly’nin kasım ayı başında ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden onay alan yeni kilo verme ilacı Zepbound’un satışlarını içeren ilk sonuçlar olma niteliği taşıyor.  

Bazı analistler, Zepbound’un piyasadaki ilk yılında bir milyar dolardan fazla satış yapmasını bekliyor ve kısmen Novo Nordisk’in (NVO) rekorlar kıran obezite ilacı Wegovy’den daha etkili olacağına inanıyor.

Eli Lilly hisseleri, yüksek fiyat etiketleri, karışık sigorta kapsamı ve bir dizi yan etkiye rağmen kilo verme ilaçlarının popülaritesinin hızla artmasıyla geçen yıl neredeyse 60% arttı. Piyasa değeri yaklaşık 673 milyar dolar olan Eli Lilly, böylece ABD’nin en büyük ilaç şirketi tahtını korudu. 

Eli Lilly, Zepbound ve Mounjaro Desteğiyle Beklentileri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Eli Lilly