Borsa Yorumları

Eli Lilly ve Novo Nordisk Neden Düşüyor?

Eli Lilly ve Novo Nordisk Neden Düşüyor?
Google News Icon Takip Et

Kilo kaybı ilaçlarındaki atılımlarıyla son dönemde sık sık gündeme gelen Eli Lilly (LLY) ve Novo Nordisk (NVO), bugün piyasa açılışında 3%’ün üzerinde geriledi. Peki neden? 

ABD Başkanı Joe Biden, ilaç devlerini popüler obezite karşıtı ilaçları da dahil olmak üzere ürünlerinin fiyatlarını önemli ölçüde düşürmeye çağırdı. Bu da ilaç devlerinin hissseleri üzerinde bir baskıya yol açtı.

USA Today’de yayınlanan bir köşe yazısında Başkan Biden, Senatör Bernie Sanders ile birlikte özellikle Eli Lilly ve Novo’yu büyük ilaç şirketlerinin “Amerikan halkını kazıklamasına” örnek olarak gösterdi.

Senato Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Emeklilik Komitesi (HELP) Başkanı Sanders, Novo’yu satış rekorları kıran ilaçları Ozempic ve Wegovy için uyguladığı fiyatlandırma stratejisi nedeniyle uzun süredir eleştiriyor.

Dahası bu sadece Novo Nordisk değil. Eli Lilly de Ozempic ile benzer sağlık etkilerine sahip bir ilaç olan Mounjaro için makul olmayan yüksek fiyatlar talep ediyor.” diyen ikili, diyabetin yanı sıra kilo kaybı için de yaygın olarak kullanılan GLP-1 ilaçlarına da atıfta bulundu.

Biden ve Sanders, “Bu ilaçların fiyatları önemli ölçüde düşürülmezse, Amerikan sağlık sistemini iflas ettirme potansiyeline sahipler. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz.” diye eklediler. 

Ancak politikacılar bu ikilinin rakiplerini de unutmadı ve “Novo Nordisk ve diğer ilaç şirketleri ülkemizdeki reçeteli ilaç fiyatlarını önemli ölçüde düşürmeyi ve açgözlülüklerine son vermeyi reddederlerse, bunu onlar için sona erdirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dediler.

Dünyanın en büyük 25 ilaç şirketini barındıran VanEck Vectors Pharmaceuticals ETF’i, söz konusu yorumların ardından geriledi. Lilly ve Novo’nun yanı sıra Sanofi (SNY), GSK (GSK) ve AstraZeneca (AZN) da değer kaybetti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha