Borsa Haberleri

Eli Lilly Beklentileri Aştı, Güçlü Tahminler Açıkladı

April 30, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Eli Lilly Beklentileri Aştı, Güçlü Tahminler Açıkladı

Eli Lilly (LLY), son aylarda satış rekorları kıran kilo kaybı ve obezite ilaçlarından aldığı destekle, ilk çeyrekte analist beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. Şirket ayrıca, yılın ileriye dönük dönemler için de tahminlerini yükseltti. 

İlaç devi ilk çeyrekte 8,77 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,58 düzeltilmiş kâr açıkladı. Wall Street 8,92 milyar dolar gelir ve 2,46 dolar düzeltilmiş kâr bekliyordu.

Geçen yılın ilk çeyreğindeki 1,34 milyar dolara kıyasla şirketin net kârı da bu yılın ilk üç ayında 2,24 milyar dolara yükseldi. 

Her ne kadar yıllık karşılaştırmalarda yüksek rakamlar görülse de şirketin en çok satan diyabet ilaçları Wall Street’in ilk çeyrek beklentilerini karşılayamadı.

Mounjaro ilk çeyrekte 1,81 milyar dolar gelirle bir önceki yıl elde ettiği 568,5 milyon doların üç katından fazlasını elde etti. Ancak StreetAccount’a göre analistler 2,11 milyar dolarlık satış bekliyorlardı. 

Eli Lilly, Mounjaro için daha yüksek fiyatların geliri artırmaya yardımcı olduğunu söyledi ve özellikle ABD’de ilaç için tasarruf kartı programlarının kullanımının azaldığını belirtti.

Ancak şirket, Mounjaro için sigorta kapsamı olmayan hastalar için aylık 25 dolarlık kuponun haziran ayında sona ermesi nedeniyle bu tasarruf kartı dinamiklerinin “gerçekleşen fiyat karşılaştırmaları üzerinde kayda değer bir etkiye sahip olmaktan çıkması” gerektiğini söyledi. 

Bu arada, Eli Lilly’nin eski diyabet ilacı Trulicity’nin satışları ilk çeyrekte 26% düşerek 1,46 milyar dolara geriledi. StreetAccount’a göre bu rakam, analistlerin beklediği 1,59 milyar dolardan daha düşük. 

Eli Lilly’ye göre, ABD’de azalan satışlar temel olarak tedarik kısıtlamaları ve diğer diyabet tedavileriyle rekabetten kaynaklandı. ABD dışındaki gelirler de düşük talep ve gerçekleşen fiyatların yanı sıra sıkı arz nedeniyle azaldı.

Öte yandan şirket, tüm yıl gelir beklentisini 2 milyar dolar artışla 42,4 milyar ile 43,6 milyar dolar aralığına yükseltti. Lilly ayrıca düzeltilmiş hisse başına kârının da önceki 12,20 dolar ile 12,70 dolar aralığından 13,50 dolar ile 14 dolar aralığında gelmesini bekliyor. Analistler, şirketin 41,44 milyar dolar gelir ise 12,50 dolar kâr tahmini açıklamasını bekliyordu.

Eli Lilly Beklentileri Aştı, Güçlü Tahminler Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Eli Lilly