BIST Şirket Haberleri

Elektrikli Şarj İstasyonlarına Dev Yatırım!

March 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Elektrikli Şarj İstasyonlarına Dev Yatırım!

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, elektrikli araç ve bataryaların teknik özelliklerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, şarj sektöründe devletin yapıcı ve doğru yönlendirici adımları sayesinde şarj ağının her geçen ay katlanarak arttığını söyledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yoğun çalışmalarının nihai sonucu olarak, geçen yıl şarj istasyonu sektörünün gerçek bir kanuni yapıya ulaştığını anımsatan Bayram, 2022’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın açıkladığı destek paketi ile de yatırımların önünün açıldığını aktardı.

📃 122 Şirket, Şarj Ağı Lisansı Aldı

Bayram, 2020 yılı öncesinde sadece 5 firmanın yer aldığı sektörde şu anda 122 firmanın şarj ağı lisansı aldığını ifade etti.

Türkiye genelinde ise şarj istasyonu yatırımlarının devam ettiğini belirten Bayram, “Böylelikle binli rakamlarda dolaşan şarj ağındaki ünite sayımız, günümüzde 6.500’e kadar çıktı. Şarj ağı arttı ve elektrikli araçlara olan talep oldukça fazla ancak bu sayının yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Togg’un ön siparişte aldığı talebin 1 haftada 100 bin olduğunu göz önünde bulundurursak, çok daha fazla şarj istasyonuna ihtiyacımız olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yıl sonuna kadar toplam şarj ağımızın 10 bine ulaşacağını tahmin ediyorum.” ifadelerini kullandı.

🔋 E-Şarj Alanına Yatırım Yapan Borsa İstanbul Şirketleri

Türkiye’de elektrikli araçlara dönüşüm başlamasıyla birlikte Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler de e-Şarj alanında yatırımlarını hızlandırdı.

Koç Holding (KCHOL) bünyesinde yer alan WAT Mobilite, elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanında faaliyet gösteriyor. Şirket, şarj cihazlarını 2023 yılında Türkiye’nin birçok noktasına yerleştirmeyi planlıyor.

Elektrikli Şarj İstasyonlarına Dev Yatırım!

Zorlu Enerji (ZOREN) ZES markasıyla Türkiye’nin 81 ilinde elektrikli araç şarj istasyonu hizmeti veriyor. Yatırımlarına hızla devam eden Zorlu Holding; Karadağ, İsrail, İtalya, Hırvatistan’da şirket kurdu. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da faaliyet göstermeyi hedefliyor. Zorlu Enerji’nin aktif 2.739 elektrikli araç şarj istasyonu bulunuyor.

Elektrikli Şarj İstasyonlarına Dev Yatırım!

Enerjisa Enerji (ENJSA), Eşarj markasıyla 263 halka açık noktada, 170’i hızlı şarj soketi olmak üzere 494 şarj soketi ile Türkiye’nin ilk ve en hızlı elektrikli araç istasyon ağı konumunda yer alıyor. Şirket, yeni belirlediği hedef doğrultusunda 53 ilde 495 yüksek hızlı şarj istasyonu kuracak ve 300 milyon TL yatırım hedefliyor.

Elektrikli Şarj İstasyonlarına Dev Yatırım!

Aksa Enerji (AKSEN), Aksa Şarj ile elektrikli araç şarj istasyonlarına yatırım yapmaya devam ediyor. Mevcut durumda 16 istasyonla hizmet veren şirket Türkiye’nin birçok noktasında elektrikli araç şarj istasyonu kurmayı planlıyor.

Elektrikli Şarj İstasyonlarına Dev Yatırım!

Astor Enerji (ASTOR), elektrikli araç şarj istasyonları yatırımında ulusal bir marka olmayı hedefliyor. Şirket, ilk etapta Astor Şarj markasıyla 200 kilometrelik bir zincir ile İstanbul’dan yola çıkan bir kullanıcının Türkiye’nin doğu, batı, güney ve kuzeyine de ulaşabileceği bir ağ kurmayı planlıyor. Mevcutta 46 adet şarj istasyonu bulunan şirketin bu alana 2026 yılına kadar 10 milyon dolarlık bir yatırım planı bulunuyor.

Elektrikli Şarj İstasyonlarına Dev Yatırım!

Elektrikli Şarj İstasyonlarına Dev Yatırım!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı