Borsa Haberleri

Elektrikli Araç Yarışında BYD ve Tesla’nın Hisse Performansları

Temmuz 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Elektrikli Araç Yarışında BYD ve Tesla’nın Hisse Performansları

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik ilgi ve otomasyon teknolojilerindeki atılımlara paralel olarak kızışan elektrikli araç (EV) rekabetinde satışların yanı sıra hisse performanslarındaki seyir de öne çıkıyor. 

Çin’in EV pazarında ciddi bir rekabet halinde olan BYD (BYDDY) ve Tesla (TSLA) arasında hisse performansı kapsamında Tesla önde gibi görünüyor. 

ABD’deki fiyat indirimleri ve yapay zekâ potansiyeli sebebiyle yılbaşından bu yana 127% ralli yapan Tesla’ya karşılık aynı dönemde BYD’de 37%’lik bir artış var. 

Çin’in EV lideri BYD satışlarında ciddi bir artış yakaladı ve sınır ötesi pazarlara doğru adımlar atmaya başladı ancak Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’inin (BRKA) portföyündeki BYDDY ağırlığını azaltması şirket hisselerine pek olumlu yansımadı. 

❗️ Ancak bir hissenin değer kazanması her zaman olumlu bir ilerleme anlamına gelmeyebilir. 

Hafta başında yeniden fazla satın alınan hisseler arasında yer alan Tesla’ya yönelik analistlerin “SAT” notları 18,4%’e tırmanarak geçtiğimiz eylül ayından bu yana en yüksek düzeye ulaştı. TSLA’ya yönelik konsensüs 12 aylık ortalama hedef fiyatlar da hissenin mevcut seviyelerinin 22% altında. 

Buna karşılık Tesla’nın önüne geçen BYD için bir tane bile “SAT” önerisi yok ve analistlerin 12 aylık ortalama hedef fiyatları BYDDY’nin 30% yükselebileceğini ima ediyor. 

Kingston Securities analisti Dickie Wong, “Bu ikili arasından birini seçmem gerekirse paramı BYD’ye yatırırdım çünkü Tesla’nın değerlemesi şu an fazla yüksek.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti