Borsa Haberleri

Elektrikli Araç Sektörüne İlgi Artıyor!

September 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Elektrikli Araç Sektörüne İlgi Artıyor!

Zorlu bir sürecin ardından elektrikli araçlara batarya sağlayan hisselere ilgi bir kez daha artmaya başladı. Artan faiz oranlarıyla birlikte büyüme hisselerinin düşüş göstermesine bağlı olarak Global X Lithium & Battery Tech ETF’i de geçen yılın aynı dönemine göre 12% geriledi. Ancak ETF’in son 3 ayda 2,7% değer kazanması, bu durumun tersine dönmeye başladığının önemli bir göstergesi.

Elektrikli araçlara olan talep patlamasıyla bu araçların aküsünde kullanılan lityum, nikel ve kobalt gibi ham maddelerin fiyatları da yükselişe geçti. Rystad Energy analistleri ise yayınladıkları bir notta elektrikli araç üretimi ve satışları arttıkça bu yükselmenin devam edeceğini vurguladı. 

Bu gelişmelere bağlı olarak CNBC Pro, FactSet analistlerinin Global X Lithium & Battery Tech ETF’inde “yüksek performans” beklediği hisseleri şu kriterlere göre değerlendirdi:

  • Analistlerin yarısından fazlasının “AL” notu verdiği hisseler
  • Ortalama fiyat hedefinin en az 20% üzerindeki hisseler

Analistlerin Elektrikli Araç Sektöründeki Favorileri!

FactSet’in potansiyel artış beklediği hisseler arasında bu yıl yaşadığı 60%’lık kayıpla mücadele eden Microvast Holdings (MVST) ise listede yer alan bir diğer isim. Analistler şirketin hisselerinin mevcut durumundan 33% yükselmesini bekliyor. 

Elektrikli araç devi Tesla (TSLA) da favori elektrikli araç hisseleri arasında yerini aldı. Şirketin hisseleri bu yıl iyi bir performans gösteremedi. Hatta TSLA geçen ayki 6%’lık yükselişine rağmen bugüne kadar 20%’den fazla geriledi. 

Bu arada, bu hisseleri değerlendiren analistlerin tamamı şu isimlere de “AL” notu verdi: Standard Lithium (SLI) ve Lithium Americas (LAC)

Elektrikli Araç Sektörüne İlgi Artıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı