Ford

Elektrikli Araç Fiyatları Yükseliyor!

June 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Elektrikli Araç Fiyatları Yükseliyor!

Benzin fiyatlarındaki yükselmenin ardından EV (elektrikli araç) talebinde önemli bir artış yaşandı ancak elektrikli araba satın almak isteyenler bu sefer de yüksek araç fiyatlarıyla karşılaştı. EV piyasasına yön veren Tesla (TSLA), Ford (F) ve General Motors (GM) şirketleri, artan talebe ve maliyetlere bağlı olarak elektrikli araç fiyatlarında güncellemeye gitti.

Söz konusu şirketler, yüksek enflasyondan dolayı artan maliyetlerini dengelemek ve kâr marjlarını korumak için peşpeşe adımlar atıyor. Bernstein Research’a göre Tesla’nın en çok talep gören Model Y SUV aracının fiyatlarında 3 kat artışa gidildi ve aracın etiket fiyatına toplamda 9% oranında artış yansıdı. Ford finans şefi ise Mach-E SUV modellerindeki kâr marjınının tamamen sıfıra indiğini belirtti. 

Bataryanın Hammaddesindeki Kriz Devam Ediyor

Ülkelerde artan enflasyon oranları beraberinde ham madde fiyatlarının yükselmesini ve EV araçlarına pil tedarik edilmesinin daha maliyetli olmasını da getirdi. Şirketler, elektrikli otomobillerin açık ara en büyük masraf kalemi olan pillerdeki maliyet artışlarını dengelemek için araçların etiket fiyatlarını yükseltiyor. Artan benzin fiyatları, hava kirliliği düzenlemeleri ve Wall Street’in elektrikli araç teşviklerinden dolayı EV piyasasında adeta bir talep patlaması yaşanıyor. Otomobil üreticileri hem kâr marjını dengede tutmak hem de bu talep patlamasından yararlanmak için ekstra bir çaba gösteriyor. 

Elektrikli Araca Ödenen Fiyat 22% Arttı

Müşteri memnuniyeti araştırma şirketi J.D Power’a göre ABD’de Mayıs ayında elektrikli otomobil almak isteyen bir kişi geçen yıla göre 22% daha fazla fiyatla karşılaştı ve yaklaşık  54.000 dolar ödedi. Gazla çalışan araçlarda ise bu rakamlar geçen yıla göre 14% artarak 44.400 dolar seviyelerini gördü. Gelişmelere bağlı olarak büyük otomobil üreticilerinin EV yatırımları da yeniden gündeme geldi. Analistler, yükselen ham madde fiyatlarının AlixPartners gibi elektrikli otomobil geliştirmek isteyen büyük şirketlerin yapacakları yatırımlarda risk teşkil edebileceğini belirtti. 

Elektrikli Araç Fiyatları Yükseliyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı