Borsa Haberleri

Elektrikli Araç Batarya Üreticisi Freyr Dikkat Çekiyor!

September 23, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Elektrikli Araç Batarya Üreticisi Freyr Dikkat Çekiyor!

Morgan Stanley, elektrikli araçlar için batarya üreten Freyr (FREY)’in hisselerinin 350% oranında yani 4 katından daha fazlaya kadar yükselebileceğini öngörüyor! 

  • Morgan Stanley’e göre Freyr, müşteri tabanını ve üretim tesislerini geliştirirken Enflasyon Azaltma Yasası’ndan yararlanma şansı da buldu. Bu durum batarya üreticisinin hisselerinin değerini en az iki katına çıkarabileceğini gösterdi. 
  • Analist Adam Jones ise Freyr’i şu anki en iyi hisse seçimlerinden biri olarak tanımlarken, hisselerin fiyat hedefini de 26 dolara kadar yükseltti. Yani şu anki hisse fiyatının neredeyse iki katına yükseltti!
  • Analist, boğa piyasası senaryolarında hisse senedinin bir önceki kapanıştaki değerinin 350% üzerine çıkarak 60 dolar seviyesine kadar da çıkabileceğini belirtti. 
  • Jonas konuya ilişkin “FREY’in önümüzdeki on yılın sonunda küresel batarya sektörünün gerçek oyuncusu olması için ortam git gide uygun hale geliyor.” ifadelerini kullandı. 

Morgan Stanley, Freyr İçin Yaptığı Tahminleri Yükseltti!

  • Morgan Stanley, batarya üreticisi için gelir beklentilerini yükseltti ve 2025 tahminini 400 milyon dolardan 1,1 milyar dolara çıkardı. 
  • Ayrıca 2030 yılı için yaptığı tahmini de 3 milyar dolardan 8,3 milyar dolara taşıdı. Şirketin hisseleri ise son bir haftada 6% yükseldi. 
  • Şirketin, analistlerin boğa piyasası senaryosunda belirledikleri 60 dolar hedefini tutturabilmesi için 2035 yılına kadar batarya ölçüm birimini saatte 300 Gigawatt seviyesine çıkarması gerekiyor. Ayrıca bu varsayıma göre Freyr, 25% oranında faiz, vergi ve amortisman öncesi kâra ve 35%’lik bir bileşik büyüme oranına sahip olması bekleniyor.
  • Bu arada, temel durum analizi yapıldığında (baz senaryoda) şirketin 2035 yılına kadar saatte 182 Gigawatt seviyesine ulaşabileceği varsayılıyor.

Elektrikli Araç Batarya Üreticisi Freyr Dikkat Çekiyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı