BIST Şirket Haberleri

Elektrik-Elektronik Sektöründen 1,3 Milyar Dolarlık İhracat

March 22, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Elektrik-Elektronik Sektöründen 1,3 Milyar Dolarlık İhracat

Türkiye İhracatçı​​​​​​​lar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen yılın şubat ayında 1 milyar 173 milyon dolar olan elektrik-elektronik sektörünün ihracatı, 2023’ün aynı döneminde 1 milyar 310 milyon dolara yükseldi.

Sektörün ülkeler bazında ihracat dağılımına bakıldığında, şubatta en fazla ihracat 125,3 milyon dolarla Birleşik Krallık’a yapıldı.

Birleşik Krallık’ı, 117,2 milyon dolarla Almanya ve 81,2 milyon dolarla Rusya takip etti.

Rusya’ya yapılan elektrik-elektronik ihracatının şubatta geçen yılın aynı dönemine kıyasla 145,9% artması dikkati çekti.

Elektrik-elektronik ihracatının arttığı ülkeler arasında, 307,7% artış ve 33,1 milyon dolarla Ukrayna, 53,9% artış ve 37,2 milyon dolarla Azerbaycan, 49% artış ve 38,6 milyon dolarla ABD, 39,2% artış ve 53,1 milyon dolarla Irak öne çıktı.

Elektrik-Elektronik Sektöründen 1,3 Milyar Dolarlık İhracat

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Anadolu Ajansı