Borsa İstanbul

Ekonomist Steve Hanke’e Göre TCMB Faiz Artışına Gitmeli

Ekonomist Steve Hanke’e Göre TCMB Faiz Artışına Gitmeli
Google News Icon Takip Et

Ekonomist Steve Hanke, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hanke, kendi ölçümlerine göre Türkiye’de 75% olan resmi enflasyonun 41% ile daha düşük bir seviyede olduğunu ifade etti.

Hanke ” Ölçümlerimi günlük olarak, yüksek frekanslı veriler kullanarak yapıyorum. Bu nedenle, yaptığım bu enflasyon ölçümleri genellikle resmi ölçümlerin önünde hareket ederler. Başka bir deyişle, Türkiye’nin resmi enflasyon ölçümleri benim ölçümlerimi takip eder. Bu da basit bir ifadeyle resmi enflasyon oranlarının düşmeye başlayacağına işaret ediyor” diye konuştu.

Ancak Hanke’e göre Türkiye’nin 5%’lik enflasyon hedefine ulaşması için kat etmesi gereken uzun bir yol var.

“TCMB’ye Faiz Artırmasını Önerirdim”

Hanke, Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak faiz kararına ilişkin olarak da görüşlerini bildirdi.

Hanke, “TCMB’nin faiz oranını 50% seviyesinden artırmasını önerirdim.” diyerek bunun gerekçesinin yıllık 36,2%’de bulunan M3 Para arzı olduğuna işaret etti.

Hanke “Bu oran Türkiye’nin enflasyon hedefi olan 5%’e ulaşmasıyla tutarlı olan yaklaşık yüzde ’12’lik Hanke’nin Altın Büyüme Oranı’ndan’ üç kat daha yüksek.” diye devam etti. Cnbc-e’ye konuşan Hanke faiz oranının artırılması önerisinin gerçekleşmesi durumunda TL’nin “muhtemelen istikrarlı” olacağını kaydetti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Cnbc-e