Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Ekim Ayında Temettü Ödeyecek Şirketler (2023)

October 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Ekim Ayında Temettü Ödeyecek Şirketler (2023)

Borsa İstanbul’da işlem gören 12 şirket ekim ayında temettü ödemesi yapacak. Genel kurul toplantılarının ardından temettü açıklamasında bulunan şirketler kâr dağıtım için ödeme tarihlerini Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurdu.

İşte ekim ayında yatırımcılarıyla kârını paylaşacak şirketler:

Park Elektrik (PRKME) 3 Ekim’de pay başına net 1,03 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 5 Ekim’de hesaplarda olacak.

Bizim Gıda (BIZIM) 9 Ekim’de pay başına net 0,75 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 11 Ekim’de hesaplarda olacak.

Platform Turizm (PLTUR) 10 Ekim’de pay başına net 0,06 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 12 Ekim’de hesaplarda olacak.

Başkent Doğalgaz (BASGZ) 11 Ekim’de pay başına 0,41 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 13 Ekim’de hesaplarda olacak.

Yükselen Çelik (YKSLN) 17 Ekim’de pay başına net 0,09 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 19 Ekim’de hesaplarda olacak.

Duran Doğan (DURDO) 17 Ekim’de pay başına net 0,14 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 19 Ekim’de hesaplarda olacak.

Makim Makina (MAKIM) 18 Ekim’de pay başına net 0,15 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 20 Ekim’de hesaplarda olacak.

Vakıf Menkul (VKFYO) 25 Ekim’de pay başına net 0,04 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 27 Ekim’de hesaplarda olacak.

SDT Uzay (SDTTR) 27 Ekim’de pay başına 0,35 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 31 Ekim’de hesaplarda olacak.

Osmanlı Yatırım (OSMEN) 27 Ekim’de pay başına net 0,26 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 31 Ekim’de hesaplarda olacak.

Gür-Sel Turizm (GRSEL) 27 Ekim’de pay başına net 0,09 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 31 Ekim’de hesaplarda olacak.

Özsu Balık (OZSUB) 31 Ekim’de pay başına 0,07 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 2 Kasım’da hesaplarda olacak.

Ekim Ayında Temettü Ödeyecek Şirketler (2023)

Temettü Nedir? 🌲

Borsa İstanbul’da işlem gören her şirket kâr amacıyla kurulmuş bir işletmedir. Yani, amacı yaptığı üretimden, sattığı ürüne kadar her süreçte kâr elde etmektir.

Elde edilen kârı ise şirketin büyümesi için kullanabilir veya ortaklarına dağıtılabilir. İşte şirketin dağıttığı bu kâra temettü denir. Şirketin hissesine sahip olan tüm ortaklar Midas yatırım hesabında bulundurduğu hisse oranında bu kârdan yararlanır.

Temettü dağıtılıp dağıtılmayacağına, ne kadar ve ne zaman ödeneceğine ise genel kurul toplantılarında karar verilir.

Temettü Ödemesi Ne Zaman Hesaba Yatar? 📅

Temettü ödeme tarihleri şirketler tarafından belirlenir ve Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurulur. Ödeme tarihi onaylanan şirketler 2 iş gününde Midas yatırım hesabına nakit olarak aktarır.

Midas’ta 5 dakika içerisinde yatırım hesabı açarak, temettü veren hisselere yatırım yapabilirsin. 

(Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz hisselere ekranın altındaki kutudan ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

Ekim Ayında Temettü Ödeyecek Şirketler (2023)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP