BIST Şirket Haberleri

Ege Seramik Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

May 9, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Ege Seramik Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Seramik sektöründe faaliyet gösteren ve 416.752 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu üretim tesisi bulunan Ege Seramik (EGSER)’in, geçtiğimiz hafta bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı SPK tarafından onaylanmıştı. Dilersen, mayıs ayı itibarıyla başlayan sermaye artırım sürecine birlikte bakalım!

Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleştirilecek?

Ege Seramik, onaylanan sermaye artırımı neticesinde 75 milyon TL olan mevcut sermayesini 360 milyon TL’ye çıkaracak.

Sermaye Artırımı Ne Zaman Gerçekleşti?

EGSER 100% oranında bedelli ve 280% oranında bedelsiz sermaye artırımı 4 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) kullanımı ise 18 Mayıs tarihine kadar devam edecek.

Sermaye Artırımına Katılmak için Son Tarih Nedir?

Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcıların, 3 Mayıs seans kapanışına kadar portföylerinde EGSER hissesi bulundurmaları gerekmektedir.

Sermaye Artırımına Katılmak için Ne Yapmalıyım?

Bedelsiz sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcıların öncelikle en geç 4 Mayıs tarihinde mevcutta Ege Seramik (EGSER) hisselerine sahip olması gerekir.

Bedelli sermaye artırımı için yatırım hesabında, hisse başına 1 TL katılma payı ödeyebilecek bakiyenin bulunması yeterli olacaktır.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) ile ilgili daha fazla bilgi için hemen içeriğimizi incele!

Yeni Pay Alma Haklarımı (Rüçhan Kuponları) Kullanmak için Ne Yapmalıyım?

4 Mayıs tarihinde Midas yatırım hesabında EGSER hissesine sahip olan kullanıcılar, 100% oranında EGSER.R rüçhan kuponu hakkının tanımlandığını Midas uygulamasındaki yatırımlarım sayfasında görecekler. 

Bir örnek vermek gerekirse:

3 Mayıs günü piyasa kapanışı itibarıyla elinde 10 adet EGSER hissesi olan yatırımcı, 4 Mayıs tarihinde 10 Adet EGSER.R rüçhan kuponuna sahip olacaktır. İstersen yeni pay alma (rüçhan) kuponunu, hisse (pay) senedine dönüştürmeden piyasadaki mevcut kupon fiyatından satabilir veya takas gününü bekleyerek 8 Mayıs günü haklarını kullanarak 20 adet Ege Seramik hissesine dönüştürebilirsin.

Bunun için de 1 adet EGSER hissesi için 1 TL katılma payı tutarını 18 Mayıs tarihine kadar hesabında bulundurman yeterli. Kaç adet dönüştürmek istersen (adet x 1 TL) pay ödeyeceğini de hatırlatmak isteriz.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) son kullanma tarihinde Midas, kullanıcılarının zarar etmesini önlemek için hesaplarında nakit bulunması halinde otomatik olarak bedelli sermaye artırımına dahil etmektedir.

Bedelli Sermaye Artırımı Sonrası Elimdeki Hisse Adedi Ne Olacak?

100% bedelli gerçekleştiğinde, 1 adet Ege Seramik (EGSER) hissesine 1 adet ek hisse daha eklenmiş olacak.

Yeni Pay Hakkımı (Rüçhan Hakkımı) Kullanmazsam Ne Olur?

Yeni pay alma (rüçhan) kuponunun kullanılmaması durumunda, şirketin bedelli sermaye artırımına katılamazsın. Böylelikle bedelliyle eklenecek yeni hisse senetleri alma hakkını kaybedersin.

Böylece, sermaye artırımı sonrasında hisse (pay) senedinin fiyatı düşerken, sahip olduğun hisse senetlerinin adedi değişmeyeceği için toplam yatırım büyüklüğünde düşüş yaşanır.

Bedelsiz Sermaye Artırım için Başvuru Yapmaya Gerek Var mı?

Midas yatırım hesabında, Ege Seramik (EGSER) hissesi bulunan yatırımcıların bedelsiz sermaye artırımı için herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Bölünmeden elde edilen lotlar otomatik olarak yatırım hesabına yansıtılır ve hisse düzeltilmiş fiyattan işlem görmeye başlar.

Ege Seramik Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu