BIST Şirket Haberleri

Efor Çay: Halka Arz Gelirleri Daha Hızlı Yol Almamızı Sağlayacak

Efor Çay: Halka Arz Gelirleri Daha Hızlı Yol Almamızı Sağlayacak
Google News Icon Takip Et

Efor Çay (EFORC), halka arzı kapsamında talepler bugün (26 Haziran 2024) toplanmaya başladı. Şirketin talep toplama süreci 27-28 Haziran’da da devam edecek. Efor Çay Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Akkuş, şirketin halka arzına ve gelecek planlarına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Akkuş, “Halka arz gelirleri yatırımlarla beraber, daha hızlı yol almamızı sağlayacaktır” dedi.

Akkuş, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 850 bin hektar arazide faaliyet gösteren, 100’e yakın alım yeri ve 26 bin civarı kayıtlı çiftçisiyle bölgenin lokomotifi olan bir tarım şirketi olduklarını ifade etti.

Çay üretiminde Türkiye’nin 10%’unu karşıladıklarını belirten Akkuş, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde çay üretimini kompanse eden bir şirket olduklarını ve Çaykur’dan sonra ilk 5 çat üreticisinden biri olduklarını belirtti.

Efor Çay halka arzına ilişkin tüm bilgilere buradan ulaşabilirsin.

Samsun’da yeni kurdukları gübre fabrikası ile çayın gübresini de kendilerinin getirdiklerini belirten Akkuş, hem iç pazarda satış yaparken, hem de dış pazara ihracat yapacaklarını belirtti. Akkuş “Türkiye’deki çayın üretim tüketim dengesi birbirine çok yakın olduğu için bizim ihracatımız niye çok az diye yakındığımız zamanlar olur. Gerçekten ihracatımız çok az” dedi.

Akkuş ayrıca çaylarını yeni yatırımlarla beraber yurt dışına tanıtmak, tea shoplar açmak gibi faaliyetlerin devamını getirmek için borsada olacaklarına işaret etti.

“Ülkenin Her Tarafında Yatırımlarımız Var”

Halka arz gelirlerinin bir kısmını yatırımlara harcayacaklarını belirten Akkuş, Tokat Erbaa’da kahve üretim tesisi olarak içecek alanında yatırım yaptıklarını ifade etti.

Kahve pazarının çok hızlı büyüdüğüne dikkat çeken Akkuş, çay tüketiminin 15% büyürken, kahve tüketiminin gençlerde 265% oranında büyüdüğünü ifade etti. Akkuş şöyle devam etti:

“Bu büyümede bu kahve üretiminden çıkmak istemedik. Yatırımın inşaat bölümü bitti makine bölümünün çoğu geldi bir kısmı devam ediyor. Yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Ülkenin her tarafında yatırımlarımız var. Halka arz gelirleri yatırımlarla beraber, daha hızlı yol almamızı sağlayacaktır.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA